معرفی آداب و رسوم مردم قبرس

به گزارش آرش بلاگ، قبرس ، فرهنگی طولانی و 12,000 ساله را شامل می گردد و به شدت از یونان تأثیر پذیرفته، اما تحت تأثیر فرهنگ های عربی و ترکی نیز بوده است. این کشور به 2 بخش مجزا تقسیم شده و هر دو ناحیه، فرهنگ کاملاً متفاوت و مخصوص به خودشان را دارند و بیشتر ترکیه ای ها در منطقه شمال و یونانی ها در بخش جنوبی آن ساکن هستند.

معرفی آداب و رسوم مردم قبرس

به طور کل می توان گفت که جمعیت این کشور را یونانی ها، ترکیه ای ها، ارمنی ها، کاتولیک های رم و مارونی ها (Maronites) تشکیل می دهند. به دلیل نزدیک بودن قبرس به کانال سوئز، این کشور در زمان سلطه انگلستان بر آن، از لحاظ نظامی و دسترسی به هند برای انگلیس اهمیت زیادی داشت.

زبان و مذهب

زبان یونانی و ترکی، دو زبان رسمی قبرس به شمار می فرایند. البته گفتنی است که یونانی با لهجه صحبت می گردد و حدود 15% کلمات آن فقط به قبرس اختصاص دارد. گروه های کوچک تر دیگری نیز در این کشور هستند که به زبان ارمنی و عربی صحبت می نمایند. علاوه بر این زبان ها، تقریباً 76% قبرسی ها به زبان انگلیسی، 12% به زبان فرانسوی و 5% به زبان آلمانی مسلط هستند. همچنین بیشتر مردم قبرس، از پیروان دین مسیحیت و اسلام به حساب می آیند و کلیسای ارتدکس قبرس، یکی از قدیمی ترین کلیساهای خودمختار محسوب می گردد. معمولاً مردم در شهرها کمتر به کلیسا می فرایند و بیشتر وظایف مذهبی شان را در همان خانه انجام می دهند.

آداب غذا خوردن

غذاهای قبرس نیز با غذاهای یونانی ارتباط تنگاتنگی دارد. غذاهای این کشور، متنوع است و از پیش غذا گرفته تا غذای اصلی، دسر و شیرینی جات را دربرمی گیرد. قهوه سنتی قبرس هم طعم به خصوصی دارد که پیشنهاد می کنیم آن را حتماً امتحان کنید. اگر برای صرف غذا به خانه مردم در قبرس دعوت شدید، بهتر است موقع آماده کردن میز، از میزبان بپرسید که به یاری نیاز دارد یا نه. هنگام ایستادن کنار میز غذاخوری باید صبر کنید تا میزبان از شما دعوت کند و بعد سرجایتان بنشینید و تا خودش آغاز به غذا خوردن نکرده، دست به غذایتان نزنید. طبق رسم احترام به عظیم ترها، ابتدا غذا را به افراد میانسال تعارف می نمایند و یادتان باشد که با دست راست ظرف را به دیگران تحویل بدهید و تا جایی که ممکن است، همه غذایتان را تا آخر بخورید. هر وقت غذا را تمام کردید، چاقو و چنگالتان را کنار هم در سمت راست بشقابتان بگذارید تا میزبان متوجه آن گردد.

لباس

امروزه بیشتر مردم در قبرس، طبق مد روز غرب لباس می پوشند و بیشتر نوجوانان شلوار جین به تن می نمایند. لباس های سنتی این کشور بیشتر در جشنواره ها و عروسی استفاده می شوند. لباس سنتی آقایان وراکاس (Vrakas) نام دارد که آن را با جلیقه تیره رنگ و طرح های روشن می پوشند.

آداب معاشرت

خانواده از صندلی ویژه ای در قبرس برخوردار است و باید به عظیم ترها احترام گذاشت. معمولاً پدرعظیم مادری و پدری، هر دو ارتباطی صمیمی با نوه هاشان دارند. بهتر است این نکته را به خاطر بسپارید که مردم قبرس دوست ندارند کسی اشتباهاتشان را در جمع به روی آن ها بیاورد. اگر کسی شما را به خانه اش دعوت کرد، می توانید هدیه ای خوردنی مثل شیرینی با خود ببرید. معمولاً هدایا را همان موقع باز نمی نمایند و یادتان باشد که به آن ها گل سوسن سفید ندهید؛ زیرا به مراسم ختم اختصاص دارد. لباستان هم بهتر است معمولی اما تمیز باشد و بعد از رسیدن و هنگام ترک کردن آن ها، ترجیحاً با همه دست بدهید و از خانه تعریف کنید.

منبع: گردشبان

به "معرفی آداب و رسوم مردم قبرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی آداب و رسوم مردم قبرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید