پنج نکته مهم و طلایی برای پخت برنج

به گزارش آرش بلاگ، برنج یکی از مهم ترین غذا های ایرانی است که به طور معمول در برنامه غذایی ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد و از محبوبیت زیادی برخودار است.

پنج نکته مهم و طلایی برای پخت برنج

به گزارش فرادید، رنج به دو صورت آبکش و کته تهیه می گردد که هرکدام خواص مربوط به خود را داراست. برای اینکه برنج آبکش قد کشیده و نرم باشد و یا برنج کته شفته نگردد، دانستن یک سری نکات و فوت و فن ها ضروری است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا فوت و فن های پخت برنج را همراه با نکات مهم و طلایی درباره پخت برنج با شما کاربران گرامی به اشتراک بگذاریم.

1ـ حتما برنج را بعد از پاک کردن با آب ولرم بشویید. توجه داشته باشید که باید آنقدر برنج را بشویید تا رنگ آب شفاف گردد. در حین شستشو از چنگ زدن برنج خودداری کنید؛ زیرا باعث خرد شدن برنج می گردد. برنج باید حدودا 4 ساعت خیس بخورد. البته این مدت زمان در خصوص برنج نو که تازه از شالیزار آمده است و آن را خریداری نموده اید، کمتر است. برنج نو را بهتر است نیم ساعت بیشتر خیس نکنید. بعد از خیس کردن برنج با آب ولرم حتما به آن نمک اضافه کنید. اگر قرار است برنج را آبکش کنید، نمک بیشتری بریزید و اگر برنج شما کته است، خیلی کم نمک اضافه کنید.

2ـ برای آبکش کردن برنج ابتدا داخل یک قابلمه مناسب را آب بریزید. توجه داشته باشید که مقدار آبی که باید برای جوشاندن برنج داخل قابلمه بریزید، به ازای هر یک لیوان برنج یک و نیم لیوان آب است. وقتی آب جوش آمد، حتما آب برنج را خالی کنید و بعد برنج را داخل قابلمه بریزید. وقتی برنج جوشید، یک دانه برنج را بین دو انگشت خود له کنید و اگر نرم شده بود، بلافاصله آبکش کنید. اگر می خواهید برنج شما بیشتر قد بکشد، یک لیوان آب یخ داخل قالبمه برنج بریزید و سی ثانیه بعد برنج را آبکش کنید. بعد از آبکش کردن حتما روی برنج کمی آب ولرم بریزید تا نمک اضافه آن گرفته گردد.

3ـ بعد از اینکه ته دیگ مورد نظرتان را کف قابلمه گذاشتید، برنج را طوری داخل قابلمه بریزید که مانند قله کوه بالا بیاید و به دیواره های قابلمه نچسبد. حالا مقداری روغن یا کره را به دو سوم لیوان آب جوش اضافه کنید و دورتادور برنج بریزید. در این مرحله با قاشق چند سوراخ رو و اطراف برنج ایجاد کنید و بعد درب قابلمه را ببندید و حرارت اجاق گاز را زیاد کنید تا دم برنج بالا بیاید؛ سپس حرارت را کم کنید و روی درب قابلمه دمکنی بگذارید. حدودا یک ساعت زمان ضروری است تا برنج دم بکشد. برای دم کردن برنج حتما به مقدار قابلمه و مقدار برنج توجه کنید. اگر قابلمه شما نسبت به مقدار برنج خیلی کوچک باشد، برنج جای کافی برای دم کشیدن ندارد؛ درنتیجه شل و لهیده خواهد شد.

4ـ برای پخت برنج به شیوه کته ابتدا آب برنج را خالی کنید و آن را داخل قابلمه بریزید و کمی آب اضافه کنید، به مقدار ای که یک بند انشگت روی برنج را آب گرفته باشد. دو قاشق روغن و کمی نمک اضافه کنید و حرارت را زیاد کنید تا برنج جوش بیاید. درب قابلمه را در این مرحله نگذارید تا آب برنج کم کم کشیده گردد؛ سپس با قاشق آرام برنج را هم بزنید و درب قابلمه را بگذراید. حرارت را کم کنید و اجازه بدهید برنج به مدت 45 دقیقه دم بکشد.

5ـ اگر بعد از پخت و دم کشیدن برنج متوجه شدید که برنج کم نمک شده است، کمی نمک را داخل آب ولرم حل کنید و روی برنج بریزید و در صورتی که دوست دارید برنج شما بعد از پخت سفید باشد، هنگام جوشیدن برنج با آب یک قاشق آبلیمو یا آب نارنج به آن اضافه کنید.

منبع: فرارو

به "پنج نکته مهم و طلایی برای پخت برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج نکته مهم و طلایی برای پخت برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید