پیش بینی مبارزه علیه آفت سن گندم در 2 میلیون و 200 هزار هکتار

به گزارش آرش بلاگ، چنگلوایی گفت: با توجه به شرایط نامساعد اقلیمی پیش بینی می گردد که سطح مبارزه با آفت سن گندم از 2 میلیون و 200 هزار هکتار فراتر رود.

پیش بینی مبارزه علیه آفت سن گندم در 2 میلیون و 200 هزار هکتار

کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان حفظ نباتات در گفت و گو با خبرنگار ، سن غلات را یکی از آفات مهم و کلیدی بخش کشاورزی اعلام کرد و گفت: بنابرآمار حدود 670 نوع آفت در بخش کشاورزی وجود دارد که به محصولات کشاورزی در مراحل مختلف کاشت، داشت، برداشت و انبارداری خسارت وارد می نماید.

وی با اشاره به اینکه آفت های بخش کشاورزی منجر به هدر رفت 35 درصد محصولات فراوریی می گردد، اضافه کرد: آفت سن غلات بعد از آب در خاورمیانه دومین مانع توسعه کشت گندم و فراوری به لحاظ کمی و کیفی است.

چنگلوایی ادامه داد: بیشتر کشورهای خاورمیانه و بخشی از کشورهای اروپایی درگیر این آفات هستند و تمامی استان ها کشور به جز گلستان، گیلان، مازندران و بوشهر درگیر این آفت شده اند.

رئیس سازمان حفظ نباتات گفت: آفت سن غلات از لحاظ کمی و کیفی در فراوری گندم و آرد مشکل ایجاد می نماید.

وی با بیان اینکه سال گذشته در 2 میلیون و 200 هزار هکتار با این آفت در سطح کشور مبارزه شد، اضافه کرد: اگر سال قبل با آفت سن غلات مبارزه نمی شد، حداقل 4 میلیون و 500 هزار تن گندم سن زده بالای 2 درصد داشتیم که با مدیریت به موقع و مبارزه در سطح مزارع حدبیشتر یکصد هزار تن گندم سن زده بالای 2 درصد داشتیم که در مقایسه با 4 میلیون و 500 هزار تن گندم رقم بسیار ناچیزی است.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به سابقه این آفت و آنالیز های 15 سال قبل،حدود 2 میلیون هکتار مزارع گندم پایش شد و این مبارزه همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه شرایط نامناسب اقلیمی در حجم گسترده آفت سن غلات تاثیر گذار است، اعلام کرد: با توجه به شرایط نامناسب اقلیمی از لحاظ کمیت و پراکنش بارش و افزایش درجه حرارت پیش بینی می گردد که با حجم گسترده این آفت روبرو شویم.

رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه مسئله ای در مبارزه با آفت سن غلات نداریم، گفت: تا به امروز 200 هزار دستگاه سم پاش مجهز در کل کشور آماده به کار است و تا به امروز در سطح 580 هزار هکتار مبارزه انجام شده، درحالیکه سال گذشته در این تاریخ 240 هزار هکتار مبارزه انجام شده بود.

وی در سرانجام با اشاره به اینکه مبارره با آفت سن تا سرانجام تیر ادامه دارد، توضیح داد: با توجه به شرایط نامساعد اقلیمی برآوردها حاکی از آن است که سطح مبارزه با این آفت از 2 میلیون و 200 هزار هکتار فراتر رود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پیش بینی مبارزه علیه آفت سن گندم در 2 میلیون و 200 هزار هکتار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی مبارزه علیه آفت سن گندم در 2 میلیون و 200 هزار هکتار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید