چاپ چهارم کتاب زیبایی شناسی در حکمت اسلامی و فلسفه غربی منتشر شد

به گزارش آرش بلاگ(ایبنا) در چاپ چهارم این اثر سه فصل جدید اضافه شده است. در طلیعه این کتاب به قلم حسن بلخاری آمده است: از تمامی دانشجویان و علاقه مندان به مباحث فلسفه هنر و زیبایی شناسی که با استقبال صمیمانه خود از این اثر، امکان چاپ چهارم آن را فراهم آوردند بسیار متشکرم و نیز از همکاران محترم و ارجمندم در انتشارات دانشگاه تهران که قطعا زحمات گرانقدرشان افتخار رشد و تعالی نشر معانی و علوم در سرزمین مان ایران است.

چاپ چهارم کتاب زیبایی شناسی در حکمت اسلامی و فلسفه غربی منتشر شد

در چاپ جدید این اثر با نیت تکمیل و تتمیم مباحث در باب زیبایی شناسی به ویژه در حوزه فرهنگ ایرانی و اسلامی، سه بخش به مطالب کتاب افزوده شده است. اول بخشی در باب مفهوم شناسی زیبایی در متون اوستایی و پهلوی که بیانگر واژه ها و مفهوم زیبایی در ایران بیش از اسلام است و البته واژه هایی که همچنان به عنوان مترادفات زیبایی مورد استفاده ما هستند اما تاریخی بیش از دو هزار سال دارند.

فصل دیگر، بحث در باب رویکرد حکمای مسلمان به زیبایی است. بخشی از آن اختصاص به مفهوم زیبایی در کتاب المشارق الدراری سعید الدین فرغانی دارد که شاگرد صدرالدین قونوی است و توضیح او برقصیده تائیه ابن فارض توضیح بسیار مهمی است. لطایف حکمی او در باب زیبایی در این بخش جدید مورد توجه قرار گرفته است. همچنین بخشی با عنوان اثولوجیای زیبایی به کتاب افزوده شده تا نشان دهد حکمای مسلمان (و در این بخش قاضی سعید قمی) چگونه با تفسیر حکمت یونانی، آنچه را مطابق با اندیشه های اسلامی بوده تقریر و مورد توضیح قرار می دادند.

در اثولوجیای زیبایی، هم با سرگذشت شگفت انگیز تاسوعات یا اثولوجیای فلوطین در تاریخ فلسفه آشنا می شویم. هم با توضیح و بسط و آرای فلوطین در باب زیبایی توسط یک حکیم مسلمان یعنی قاضی سعید قمی. همچنین بحث جدیدی تحت عنوان نسبت میان لذت و زیبایی در آرای خواجه نصیرالدین طوسی از دیگر اضافات چاپ جدید است.

چاپ چهارم کتاب در باب زیبایی (زیبایی شناسی در حکمت اسلامی و فلسفه غربی) با قیمت 100 هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "چاپ چهارم کتاب زیبایی شناسی در حکمت اسلامی و فلسفه غربی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ چهارم کتاب زیبایی شناسی در حکمت اسلامی و فلسفه غربی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید