چراغپور: آموزش مربیگری در ایران غلط ترین نوع آموزش در جهان است

به گزارش آرش بلاگ، جلال چراغپور در تبادل نظر با خبرنگاران، درباره تبعات تصمیم وزارت ورزش و سازمان لیگ فوتبال مبنی بر عدم ورود مربیان و بازیکنان خارجی در فصل جاری رقابت ها لیگ برتر گفت: تصمیمات خلق الساعه ای گرفته شد که واقعاً دوست دارم بدانم چه افکاری پشت آن بوده است. تصمیمی که دقیقاً معکوس با روح فوتبال روز جهان است گرفته شد تا به پیکره فوتبال ایرانی هم ضربه بزند.

چراغپور: آموزش مربیگری در ایران غلط ترین نوع آموزش در جهان است

کارشناس فوتبال ایران اضافه کرد: آقایان هیچ نگاهی به توسعه فوتبال در جهان نکردند و تمام صنعت این رشته ورزشی را به چالش کشیدند. وقتی اصالت فوتبال از کشورهای دیگر جاری می گردد و باشگاه هایی در انگلستان، آلمان و ایتالیا اقدام به جابجایی بازیکن می نمایند چرا ما نباید انجام دهیم. آنها این کار را می نمایند چون می خواهند فوتبال پویا و به روز داشته باشند.

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران تاکید نمود: بر کسی پوشیده نیست که تیم لیورپول انگلیس یکی از بهترین تیم های باشگاهی جهان است. آنها در ترکیب خود از ملیت های مختلف بازیکن دارند. سرمربی باشگاه که فکر مالی ندارد؛ بلکه او می خواهد از ژنتیک های مختلف جهان استفاده کند و بتواند بهترین نتیجه گیری را در سطح فوتبال اروپا و جهان کسب کند.

چراغپور در این باره اضافه کرد: در حال حاضر باشگاه لیورپول یکی از بهترین های جهانست. شما می بینید که مثلث آتش این تیم را محمد صلاح از مصر، روبرتو فرمینیو از برزیل و سادیو مانه از سنگال تشکیل می دهند. فیزیک بازیکن و تفکر آنها در زمین مسابقه به خاطر محیطی که تربیت یافته اند و نگاهی که به فوتبال دارند کاملاً متفاوت است.

وی درباره ایرادات فنی که به مربیان ایرانی گرفته می گردد توضیح داد: این اتفاق هم کاملاً قابل پیش بینی بود. در خصوص آموزش متد تربیت مربی بسیار غلط عمل کردیم. اصل آموزش مربی ایرانی اشتباه است. آنها از ریشه و اساس اشتباه می نمایند. آقایی هست که منبع تدریس او در 25 سال گذشته تنها دو جزوه 150 صفحه ای است. مگر می گردد فوتبال جهان را نادیده گرفت و توجهی به آن نداشت. آقایان اشتباهات افکاری دارند.

چراغپور به انتقاد از کمیته آموزش فدراسیون فوتبال پرداخت و گفت: آموزش مربیگری ما غلط ترین نوع آموزش است. وقتی چیزی برای عرضه به آنها نداشته باشیم آنها هم حرفی برای گفتن ندارند. مربیان با تفکر و خوبی داریم اما آنها احتیاجمند آموزش روز هستند.

وی درباره کمبود بازیکن ایرانی در پست های مختلف توضیح داد: فوتبال ایران به دلیل عدم پرورش مناسب بازیکن با پدیده هایی روبرو می شوند که می آیند و خودنمایی می نمایند. با ادامه این فرایند، بخش مهمی از فوتبال در حال حذف شدن است. منظورم نحوه بازی کردن تیم های داخلی در رقابت های فصل جاری لیگ برتر است. شما می بینید که در پاس کاری و دریافت توپ ایرادات بسیار زیادی وجود داد. تعداد شوت هایی که از فاصل 20 متری زده می گردد بسیار اندک است.

چراغپور اضافه کرد: اینها نشان می دهد که حرفی برای بیان نداریم و الا در چرخه ممنوعه خودمان بابت عدم حضور مربی خارجی نیز کیفیت ها کمتر از قبل شده است.

کارشناس فوتبال ایران درباره اینکه آیا باید مجوز ورود خارجی های به فوتبال ایران لغو گردد اظهار داشت: مهم تر از لغو مجوز ورود خارجی های به فوتبال ایران تغییر نگرش در صدر مدیریت فوتبالی است. این مشکل را علی کفاشیان زمانی ایجاد کرد که از دوومیدانی آمد و فکر کرد اتفاقی نمی افتد. بنای این آقا برای مدیریت فدراسیون کج قرار گرفت. فدراسیون احتیاج به تفکر فوتبالی دارد.

وی در خاتمه تاکید نمود: اگر دنبال اصلاح هستیم باید از فدراسیون شروع کنیم. چرا باید مسئول پایه های فدراسیون 25 سال باقی بماند. مربی نوجوانان ایران حدود 14 سال ماند. هر ماه برای تیم امید، مربی انتخاب کردند و کاملاً معین است هیچ برنامه ای ندارند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چراغپور: آموزش مربیگری در ایران غلط ترین نوع آموزش در جهان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغپور: آموزش مربیگری در ایران غلط ترین نوع آموزش در جهان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید