گنج پنهان در دل کویر (گزارش تصویری)

به گزارش آرش بلاگ، روستای خور واقعه در شهرستان خوسف، نگینی در دل کویر است که علاوه بر جاذبه گردشگری و طبیعت زیبا، سنگ های عقیق را با رنگ های زمردی و یاقوتی در دل خود پنهان نموده و همچون گل های آفتابگردان روستا در دل کویر می درخشد.

گنج پنهان در دل کویر (گزارش تصویری)

حسین خرمی یکی از دامداران منطقه است که 12 سال قبل در حالی که برای چرای دام به بیابان های منطقه رفته بود، یک سنگ زیبا توجهش را جلب می نماید، وقتی رنگ و نقش زیبای سنگ را می بیند، برای تزئیین به خانه اش می آورد، بعد از چند سال دو مسافر از اصفهان به خور می آیند و سراغ سنگ های خاصی می گردند، وقتی آقای خرمی برای آنالیز سنگ ها را به آنها نشان می دهد، تعریف و تمجید دو مسافر اصفهانی باعث می گردد راه زندگی خانواده خرمی تغییر کند.

هانیه و حنانه دو دختر دوقلوی حسین آقا هستند که در کنار برادرشان حامد در کارهای سنگ تراشی و گلیم بافی به خانواده خود یاری می نمایند، همسر آقای خرمی علاوه بر سنگ تراشی به همراه مادرش گلیم، قالیچه و پلاس می بافد تا در کنار سنگ تراشی این هنر زیبا زنده بماند.

امروز دیگر حسین خرمی تنها نیست که گوهرها و گنج های رها شده در بیابان های خور را می شناسد بلکه همه اهالی روستا در این زمینه کارشناسان زبده ای شده اند و هر کدام هم با جمع آوری سنگ های عقیق آن هم به صورت فله ای صاحب سرمایه ای هستند، که اگر فقط کمی حمایت گردد می توانند در زمینه سنگ تراشی در منطقه حرف اول را بزنند.

راف فروشی یا همان خام فروشی در سراسر خراسان جنوبی زیاد شده است و افراد کمتری در این استان از این گنج بزرگ بهره درست می برند و این باعث شده اهل فن از اصفهان، یزد و حتی کشورهای خارجی سنگ هایی را که اهالی با زحمت زیاد از بیابان جمع می نمایند، با قیمت پایین خریداری نمایند و با چند برابر ارزش افزوده به فروش برسانند.

منبع: جام جم آنلاین

به "گنج پنهان در دل کویر (گزارش تصویری)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنج پنهان در دل کویر (گزارش تصویری)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید