19 ایده فوق العاده برای انتخاب فرش آشپزخانه

به گزارش آرش بلاگ، آشپزخانه شما احتمالا یکی از پر استفاده ترین فضاهای خانه شماست. از آشپزی و تمیز کردن گرفته تا آماده کردن انواع غذاها و میان وعده ها و گپ زدن در آخر شب، تمامی این کارها به صورت عمده در آشپزخانه انجام می شوند و کانترها، کفپوش ها و هر چیزی که در آشپزخانه وجود دارد، ممکن است در طول انجام فعالیت های گفته شده، دچار خرابی و آسیب شوند. یکی از راه های عالی برای محافظت از کف آشپزخانه در برابر همه این فعالیت ها و رفت وآمدها، استفاده از فرش آشپزخانه است. انجام این کار، علاوه بر اینکه از کفپوش محافظت می نماید، نقطه ای نرم برای قرار دادن پاهایتان در صبح های سرد خواهد بود. در ادامه این مطلب از خبرنگاران مگ همراه ما باشید به شما 19 ایده فوق العاده برای انتخاب فرش آشپزخانه خواهیم گفت.

19 ایده فوق العاده برای انتخاب فرش آشپزخانه

1. از یک فرش ایرانی ایده بگیرید

استفاده از یک فرش ایرانی، به شما این فرصت را می دهد تا از رنگ های فرش در بخش های دیگر آشپزخانه استفاده نموده و آن رنگ ها را تکرار کنید. در واقع این فرش پالت رنگی آشپزخانه شما را معین می نماید. به طور مثال، می توانید از رنگ های فرش در لوازم نورپردازی، دستمال های آشپزخانه و اکسسوری های روی میز آشپزخانه بهره ببرید.

2. رنگ آشپزخانه را به تعادل برسانید

استفاده از یک فرش ساده، ظریف و سبک مثل حصیر، خصوصا زمانی که کابینت ها به رنگ مشکی باشند، رنگ آشپزخانه شما را به تعادل رسانده و زیباتر و چشم نوازتر جلوه می دهد. اضافه کردن رنگ هایی از برنجی یا طلایی، حال و هوایی شیک و خاص به آشپزخانه شما هدیه می دهد.

3. به رنگ های خنثی آشپزخانه، کمی رنگ شاد هدیه دهید

رنگ خنثی انتخابی بی نظیر برای آشپزخانه است. حس آرامش را در فضا جریان داده و موجب می گردد که آشپزخانه شما تمیزتر جلوه کند. اما حتی فضاهای خنثی نیز به چند رنگ هیجان انگیز احتیاج دارند. اگر پالت رنگی آشپزخانه شما به رنگ خنثی است، یک فرش با ترکیب رنگی شاد و مجذوب کننده انتخاب کنید. قطعا از نتیجه فوق العاده آن شگفت زده خواهید شد.

4. همه چیز را به رنگ خنثی انتخاب کنید

در ادامه توضیحاتی که در خصوص 3 گفتیم، اگر علاقه ندارید که فرش رنگی به فضای خنثی آشپزخانه خود اضافه کنید، هیچ ایرادی ندارد. می توانید یک رنگ خنثی دیگر هم به فضا اضافه کنید! از یک فرش با طرح و رنگ خنثی و متناسب با رنگ های آشپزخانه خود بهره ببرید. اما برای اینکه فضای شما بیش از حد خسته کننده نباشد، فرشی را انتخاب کنید که از نظر بافت خاص و مجذوب کننده باشد تا تضاد بصری ایجاد کند.

5. از رنگ های متضاد برای انتخاب فرش آشپزخانه بهره ببرید

اگر آشپزخانه ای تمیز و ساده به رنگ کاملا سفید دارید، قرار دادن یک فرش به رنگ قرمز آتشی، در برابر کابینت و میزهای سفید و تمیز می درخشد. بنابراین یکی از گزینه هایی که به هنگام انتخاب فرش آشپزخانه می توانید در نظر داشته باشید، استفاده از رنگ های متضاد است.

6. حال و هوای روستیک را به آشپزخانه وارد کنید

اگر سبک خانه و آشپزخانه شما روستیک است یا دوست دارید مقداری از این حال و هوا را وارد آشپزخانه خود کنید، فرشی با رنگ محو شده یا ظاهری کهنه را انتخاب کنید. فرشی که منگوله دار باشد یا به شکل دیگری اکسسوری را داشته باشد نیز انتخاب مناسبی خواهد بود.

7. فرش را با رنگ دیوار هماهنگ کنید

یکی از راه های ایجاد ظاهری خاص و منحصربه فرد در آشپزخانه، استفاده از فرشی با رنگ کاملا هماهنگ با رنگ دیوار است. اگر دیوار شما رنگ خنثی یا طبیعی داشته باشد، ترکیب زیباتری به وجود خواهد آمد. انجام این کار ظاهری یکپارچه و منحصربه فرد از دیوار به کف را ایجاد می نماید. برای افزودن مقداری مجذوب کنندهیت بصری، فرشی با بافت ظریف انتخاب کنید.

8. از فرشی بادوام بهره ببرید

پاشیده شدن ذرات مواد غذایی، روغن و لکه چربی به قسمت های مختلف آشپزخانه اجتناب ناپذیر است. به همین علت هنگام خرید فرش آشپزخانه مهم است که دوام و کیفیت و بعلاوه ضد لک بودن آن را در نظر داشته باشید تا از زود خراب شدن آن جلوگیری گردد.

9. از حالت کلی آشپزخانه پیروی کنید

به هنگام انتخاب فرش، به حالت کلی و شکل آشپزخانه خود توجه کنید. برای مثال، اگر نقشه آشپزخانه شما مربع شکل است، قطعا انتخاب یک رانر مستطیلی برای آن گزینه مناسبی نیست. بعلاوه هرگز سعی نکنید از یک فرش دایره ای در یک فضای کشیده و باریک بهره ببرید. این انتخاب های اشتباه تناسب ظاهری آشپزخانه شما را برهم می زند و فضاهای پرت و نامناسبی را به وجود می آورد.

10. از سادگی نترسید

اگر برای آشپزخانه خود به فرشی احتیاج دارید که به جای شاخص جلوه دادن، با فضای آشپزخانه شما ترکیب گردد، احتیاجی نیست که در پی طرح و رنگ خاصی از فرش بگردید. استفاده از یک فرش ظریف و نرم که طرح و رنگی ساده و دلنشین داشته باشد، بدون اینکه آشفتگی ظاهری ایجاد کند، ظاهر آشپزخانه شما را ساده و در عین حال زیبا جلوه خواهد داد.

11. فضاهای مرتبط را یکپارچه جلوه دهید

اگر فضای آشپزخانه شما باز است و می خواهید به نوعی با فضای غذاخوری ارتباط داشته باشد، می توانید دقیقا از همان فرشی که در آشپزخانه خود استفاده نموده اید، یک عدد فرش دیگر تهیه کنید و در فضای غذاخوری قرار دهید. به این ترتیب، انسجام فضایی و یکپارچگی به وضوح حس خواهد شد.

12. فرش را با ابزارهای آشپزخانه هماهنگ انتخاب کنید

یکی از راه های دیگری که می توانید به یاری آن جلوه ای متناسب و چشم نواز را در آشپزخانه خود به وجود آورید، هماهنگ کردن طرح فرش با ابزارهای آشپزخانه است. برای مثال، اگر ابزار آشپزخانه شما مانند دستگیره ها، شیر آب و… به رنگ مشکی مات هستند، استفاده از فرشی که نقاط مشکی روی آن وجود دارد، هماهنگی زیبایی را به وجود خواهد آورد یا فرشی با خطوط طلایی، مناسب آشپزخانه هایی با شیرآلات برنجی است.

13. از تکنیک خطای دید بهره ببرید

اگر آشپزخانه کوچکی دارید، با قرار دادن یک فرش در راهروی آشپزخانه خود، از باریک بودن آن به نفع خود بهره ببرید. اگر فرش شما دارای یک الگوی خطی و بلند باشد، می تواند با ایجاد خطای دید، فضای شما را بزرگ تر از آنچه هست، نشان دهد.

14. فرش را با کف هماهنگ کنید

اگر نمی توانید برای انتخاب رنگ فرش آشپزخانه خود تصمیم بگیرید، از رنگ کف آشپزخانه یاری بگیرید. می توانید فرشی را تهیه کنید که چند درجه روشن تر یا تیره تر از رنگ کفپوش آشپزخانه باشد. به این ترتیب با کف فضا ترکیب شده و جلوه زیبایی را به وجود می آورد.

15. تعادل رنگی ایجاد کنید

اگر پالت رنگی آشپزخانه شما بیشتر شامل رنگ های گرم می گردد، این گرما را می توانید با اضافه کردن کمی خنکی، به تعادل برسانید. به طور مثال، می توانید از فرشی به رنگ های خنک و سرد بهره ببرید تا فضای شما بیش از حد گرم به نظر نرسد.

16. به سراغ رنگ های مونوکروم بروید

اگر نمی دانید که پالت رنگی آشپزخانه شما به چه صورتی باید باشد، به سراغ رنگ های مونوکروم یا همان تک رنگ بروید. می توانید سایه های مختلفی از یک رنگ را برای لوازم مختلف آشپزخانه (از جمله فرش) انتخاب کنید و در نهایت به یک ترکیب رنگی شیک، ساده، مدرن و زیبا برسید.

17. از سبک های قدیمی بهره ببرید

برای آشپزخانه ای که ریشه ای چندین ساله دارد یا می خواهید که این طور به نظر برسد، از فرشی با طرح وینتیج و رنگ و رو رفته بهره ببرید. یک فرش قدیمی به سبک ایرانی نیز به خوبی در آشپزخانه جلوه خواهد داشت اما باید درباره دوام آن بسیار مراقب باشید.

18. کف آشپزخانه را به طور کامل بپوشانید

در مواقعی که کفپوش آشپزخانه خود را دوست ندارید، می توانید از فرشی بهره ببرید که کل فضای آشپزخانه را بپوشاند. به این ترتیب کفپوش را به طور کامل پوشانده و آن را با طرح و نقش دل خواهد خود جایگزین نموده اید.

19. از یک فرش کوچک بهره ببرید

اگر به هر علتی نمی خواهید از یک فرش بزرگ برای آشپزخانه خود بهره ببرید، می توانید از فرش های کوچک مخصوص آشپزخانه برای جلوی سینک، یخچال یا فضای کار، مثلا جزیره آشپزخانه بهره ببرید تا مانع از خیس شدن پاهای شما به هنگام کار در آشپزخانه گردد.

کلام آخر

انتخاب فرش آشپزخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد. فقط کافی است اصول زیبایی شناسی و نکاتی را که در این مطلب گفته شد، در نظر بگیرید تا انتخاب مطمئنی را تجربه کنید. به هنگام خرید فرش به دوام و کیفیت آن هم توجه کافی داشته باشید تا در برابر عوامل آسیب رسانی که با آن روبرو می گردد، مقاومت داشت باشد.

منبع: mydomaine

منبع: دیجیکالا مگ

به "19 ایده فوق العاده برای انتخاب فرش آشپزخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "19 ایده فوق العاده برای انتخاب فرش آشپزخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید