اکثراً نظارتی بر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی وجود ندارد

به گزارش آرش بلاگ، رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از نبود نظارت در بیشتر موارد بر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی خبرداد.

اکثراً نظارتی بر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی وجود ندارد

ناصر سرگلزایی گفت: بزرگترین مشکل حوزه دندانپزشکی بحث مواد و تجهیزات است، قیمت مواد و تجهیزات دندانپزشکی طی یک سال گذشته افزایش ناگهانی پیدا نموده است، به عنوان مثال برترین ایمپلنت موجود با حدود 500 هزار تومان خریداری می شد، اما در حال حاضر قیمت آن 2 میلیون و 500 هزار تومان شده است.

او گفت: به علت وارداتی بودن بیشتر مواد و تجهیزات دندانپزشکی، قیمت این اقلام متناسب با دلار افزایش پیدا می نماید، فشار مالیات و عوارض شهرداری بر مطب های دندانپزشکی نیز از دیگر مسائل این حوزه است.

رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از دیگر مسائل این حوزه موضوع نظارت است، بیشترا نظارتی بر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی وجود ندارد، چراکه برای نظارت بر حدود 2000 دندانپزشک، کمتر از انگشتان یک دست ناظر وجود دارد، به عنوان مثال بیماری به من مراجعه کرد و گفت دکتری برای کاشت یک ایمپلنت 4 میلیون و 500 هزار تومان دستمزد می گیرد در حالی که در مطبی دیگر برای همان کار 2میلیون تومان دستمزد گرفته می گردد، اگر نظارت وجود داشته باشد این مسائل و اختلاف قیمت ها ایجاد نمی گردد.

سرگلزایی گفت: در دانشکده دندانپزشکی مشهد در شیفت صبح حدود 300 یونیت به صورت آموزشی درمانی و در شیفت بعد از ظهر کلینیک ویژه به صورت درمانی فعال است.

اعضاء هیأت علمی و رزیدنت ها تمایل کمی برای کار کردن در کلینیک ویژه دارند

او گفت: باید در کنار درآمدزایی قسمتی از فعالیت ها نیز به مردم اختصاص یابد، از حدود 100 عضو هیأت علمی سه یا چهار نفر در این کلینیک فعالیت می نمایند، اعضاء هیأت علمی و رزیدنت ها تمایل کمی برای کار کردن در کلینیک ویژه دندانپزشکی دارند.

رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با هدف ترغیب اعضاء هیأت علمی برای فعالیت بیشتر در کلینیک ویژه اصلاحاتی در تعرفه آن انجام دادیم، تعرفه خدمات دانشکده در شیفت صبح دولتی و در شیفت بعد از ظهر غیردولتی است، در حال حاضر هزینه ها در کلینیک و مطب ها سرسام آور است.

بیشتر بخوانید

سرگلزایی گفت: در حاشیه شهر عمدتا بحث های آموزش و بهداشت مطرح است و ما پیگیر عقد تفاهم نامه ای با شهرداری مشهد در مورد افزایش خدمات دندانپزشکی در حاشیه شهر هستیم و در گفت و گویی که با رئیس شورای شهر هم داشتیم تفاهم نامه ای در جهت آموزش عمومی و خدمات مقرون به صرفه قیمت منعقد کردیم تا بتوانیم در حاشیه شهر مشهد از طریق رزیدنت ها و دانشجویان سال اخر، کلینیک هایی را فعال کنیم، اعضاء هیأت علمی در این کلینیک ها به صورت ناظر فعال خواهند بود.

پراکندگی دندانپزشکان در سطح کشور و استان به صورت عادلانه نیست

او گفت: پس از فراگیری کرونا تمایل دندانپزشکان به کار کردن در حوزه های دولتی کمتر شده است، بین احتیاج جامعه و تعداد دندانپزشکان تناسب وجود دارد، اما مشکل تراکم این افراد است یعنی بعضا در بعضی شهر ها یونیت و وسایل مورد احتیاج وجود داشته، اما دندانپزشک وجود ندارد.

رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: توسعه و پراکندگی دندانپزشکان در سطح کشور و استان به صورت عادلانه نیست و بیشتر دندانپزشکان سطح استان در مشهد تجمیع شده اند در صورتی که باید امکانات و امتیازاتی برای افرادی که در شهرستان ها و منطقه ها کم برخوردار فعالیت می نمایند در نظر گرفته گردد تا این خلاء جبران گردد.

ایجاد اورژانس دندانپزشکی شبانه روزی در مشهد

سرگلزایی گفت: یکی از مسائل مشهد فقدان اورژانس دندانپزشکی شبانه روزی هست که این کار در حال حاضر با همکاری دانشکده دندانپزشکی و بخش خصوصی تا حدی پوشش داده می گردد. هدفی که من و دانشگاه در پی آن هستیم ایجاد اورژانس دندانپزشکی شبانه روزی در مشهد است، این پروژه تا حدود 80 درصد پیشرفت داشته و محل این اورژانس، بیمارستان امام رضا (ع) است.

او گفت: تعرفه های دندانپزشکی به چهار بخش دولتی، خصوصی، غیردولتی و خیریه تقسیم می گردد، به علت حمایت نشدن خیریه ها و افزایش مبالغ مواد و تجهیزات، تعرفه خیریه ها افزایش داشته و حتی بیشتر از تعرفه های دولتی و غیردولتی است.

رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کلینیک های سیار دندانپزشکی به صورت اتوبوسی و یونیت های سیار در حاشیه شهر تحت عنوان اردو های جهادی فعالیت می نمایند، تجهیزات و مواد مورد احتیاج این کلینیک ها نیز از طریق دانشکده دندانپزشکی تامین می گردد.

کمترین ابتلا به کرونا را در بین دندانپزشکان داشته ایم

سرگلزایی گفت: دانشکده دندانپزشکی مشهد در راستای کاهش خطر ابتلا به کرونا علاوه بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و داشتن تهویه مناسب، تمام تجهیزات حفاظتی از جمله شیلد، پاپوش و ... را در اختیار دانشجویان و اعضاء هیأت علمی قرار می دهد.

او گفت:آمار نشان دهنده این است که به علت رعایت دستورالعمل ها بهداشتی و وجود تجهیزات حفاظتی کمترین ابتلا به کرونا را در بین دندانپزشکان داشته ایم.

آرش بلاگ خراسان رضوی مشهد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اکثراً نظارتی بر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکثراً نظارتی بر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید