رصدخانه ملی گردش نخبگان تشکیل می شود

به گزارش آرش بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری، در مصوبه راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل و بازگشت نخبگان بر افزایش هم افزایی ها و تلاش ها برای حفظ این نیروی انسانی ارزشمند در کشور تاکید شده است.

رصدخانه ملی گردش نخبگان تشکیل می شود

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در این مصوبه ابلاغی شورای عالی انقلاب فرهنگی با پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمده؛ ایجاد رصدخانه ملی گردشگری نخبگان است. مرکزی که با هدف ارتقای حکمرانی و هوشمندی ملی در حوزه تبادلات بین المللی سرمایه انسانی به ویژه نیروی انسانی تحصیل کرده و متخصص ایجاد خواهد شد.

رصدخانه ملی گردش نخبگان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان و با استفاده از ظرفیت یکی از دانشگاه های معتبر کشور با ماموریت رصد، پایش و ارزیابی جایگاه ایران در جریان های بین المللی گردش نیروی انسانی تحصیلکرده، فناور، متخصص و نخبه و عوامل موثر بر آن، بدون توسعه تشکیلاتی راه اندازی می شود.

این کار در دل برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور که از طریق مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف استفاده از ظرفیت علمی و حرفه ای متخصصان ایرانی خارج از کشور در مراکز علمی، فناوری و صنعتی کشور، ارتقای سطح علمی و حرفه ای پایگاه های میزبان، فراهم کردن شرایط مناسب برای توسعه فناوری های نوظهور و پیشرفته در کشور و فراهم کردن شرایط انتقال مهارت ها، روش ها و قابلیت های خدماتی نوین از طریق متخصصان ایرانی خارج از کشور به داخل در حال اجرا است تعریف شده است.

بارها در رسانه ها؛ اطلاعات و آمارهای غلط و اغراق آمیزی از اندازه خروج نخبگان ایرانی به دیگر کشورها منتشر می شود اما اطلاعات دقیق درباره آمار مهاجرت و موارد مذکور در کتاب سالنامه آمار مهاجرت ایران که به همت رصد خانه مهاجرت ایران وابسته به دانشگاه صنعتی شریف تهیه شده موجود است و علاقه مندان کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانند به این کتاب مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رصدخانه ملی گردش نخبگان تشکیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصدخانه ملی گردش نخبگان تشکیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید