زلزله گناوه و اهمیت منطقه لرزه خیز بوشهر

به گزارش آرش بلاگ، مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در یادداشتی در رورنامه شرق نوشت: در ساعت 11:11 صبح یکشنبه 29 فروردین، زمین لرزه ای با بزرگای 5.8 در 28 کیلومتری شمال شرق بندر گناوه در نزدیکی روستای گمارون در 91 کیلومتری شمال بوشهر رخ داد. کانون زلزله در مرز استان های بوشهر و فارس -حوالی بندر گناوه- بود که موجب تخریب و آسیب در پهنه رومرکزی و زمین لغزش های متعدد و لرزش شدید در بخش وسیعی از جنوب زاگرس و حتی تا شیراز، اهواز، بهبهان و کویت شد. سازوکار زمین لرزه فشاری و ژرفای زمین لرزه در اولین برآوردها 10 کیلومتر برآورد شد.

زلزله گناوه و اهمیت منطقه لرزه خیز بوشهر

کانون زمین لرزه 29 فروردین 1400 بندر گناوه، در پهنه گسله خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس قرار گرفته که در استان بوشهر، محل رخداد زمین لرزه های متوسط و شدید در هشت سال گذشته بوده است. زمین لرزه 20 فروردین 1392 شنبه خورموج بوشهر با بزرگای 6.3 و 37 کشته مهم ترین زمین لرزه دهه گذشته بوده است.

نگارنده با تیمی از پژوهشگران پژوهشگاه زلزله و دانشگاه خلیج فارس بوشهر در فروردین 92 از این پهنه بازدید کرده و مشخص شد که همه 37 کشته به شهر شنبه بوشهر مربوط بوده اند. تقریبا تمام کشته ها مربوط به سکونت مردم در خانه های نامقاوم و بدون تاب آوری در مقابل زمین لرزه -از نوع مسکن روستایی، با دیوارها و سقف سنگین- بوده اند.

زمین لرزه هفتم آذر 1392 برازجان (شهرستان دشتستان در استان بوشهر در 14 کیلومتری شمال شهر برازجان) با بزرگای 5.6 موجب کشته شدن هفت نفر شد. زلزله 1392 شنبه بوشهر از دیدگاه نزدیک بودن -در فاصله حدود 80 کیلومتری- به نیروگاه اتمی بوشهر خبرساز شد. اولین خبرها از این زلزله به عنوان زلزله ای در نزدیکی نیروگاه هسته ای ایران به دنیا مخابره شد و البته مشخص شد که آسیبی به نیروگاه وارد نشده است.

لرزه خیزی در مرز منطقه چین خوردگی هم گرا و فعال به کوتاه شدن ناشی از هم گرایی بستگی دارد. در زاگرس، کوتاه شدن عمدتا در گسل های فشاری (مانند گسل مسبب زمین لرزه 1400/1/29) به موازات چین های زاگرس مستهلک می شود و در منطقه بوشهر حدود سه تا چهار میلی متر در سال است. سامانه گسله خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس در امتداد مرز کوهپایه زاگرس شروع یک برجستگی -رشته کوه- ساختاری است. این جبهه با یک تک شیب پی سنگی روی یک گسلش راندگی با شیب به سوی شمال و شمال شرق مشخص می شود، به نحوی که راندگی به سطح زمین نمی رسد و به همین دلیل یک راندگی کور نامیده می شود.

راندگی گسل وقتی به لایه های با ویژگی تغییر شکل پلاستیکی سازند گچساران می رسد، مستهلک می شود؛ بنابراین امکان رسیدن به سطح زمین نمی یابد. تغییر شکل لرزه زا در زاگرس بر اثر راندگی کور زیرزمینی معمولا به صورت مجموعه ای از زمین لرزه های متوسط تا شدید (حداکثر بزرگای حدود 6.5) رخ می دهد. احتمال وقوع زمین لرزه های با بزرگای 7.0 نیز باید در نظر گرفته شود.

بررسی های دیرینه لرزه شناسی بر روی گسل برازجان (که در زمان مطالعه برای نیروگاه هسته ای بوشهر انجام شد) نشان داد که زمین لرزه با بزرگای بین 7 تا 7.5 حدود هر پنج هزار سال بر روی این گسل قابل انتظار است؛ بنابراین زمین لرزه با بزرگای بیش از 7.0 بسیار نادر است و همچنین در همین منطقه برازجان گسلش سطحی -گسل زمین لرزه ای- بر اثر آخرین زمین لرزه دیرینه رخ داده است.

منبع: فرارو

به "زلزله گناوه و اهمیت منطقه لرزه خیز بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله گناوه و اهمیت منطقه لرزه خیز بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید