پزشکان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از بافت های خود بیماران دریچه های قلب آنها را ترمیم کردند

به گزارش آرش بلاگ، پزشکان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نخستین بار در دنیا توانستند با استفاده از یک روش تازه از بافت های خود بدن بیماران برای ترمیم دریچه سه لتی قلب آنها استفاده نمایند.

پزشکان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از بافت های خود بیماران دریچه های قلب آنها را ترمیم کردند

به گزارش آرش بلاگ به نقل از خبرگزاری صداوسیما دکتر احمد علی امیر غفران، فوق تخصصص جراحی قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از موفقیت این روش در ترمیم دریچه سه لتی (که بین دهلیز و بطن راست قلب قرار گرفته است) در یک نوجوان 14 ساله اطلاع داد که قبلا به علت عفونت این دریچه را به طور کامل از دست داده بود.

مسائل تعویض دریچه های قلب

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق گفت: بیماری های دریچه های قلبی یکی از مسائل شایع بیماران است که اغلب سعی بر ترمیم دریچه ها است، اما در صورت آسیب شدید دریچه ها و یا اینکه به طور کامل از بین رفته باشد، تنها راه حل عملی تعویض دریچه است.

دکتر امیرغفران دریچه های در دسترس را اغلب شامل دریچه های فلزی یا بیولوژیکی یا حیوانی برشمرد و گفت: استفاده از هر کدام از این دریچه ها با چالش هایی همراه است؛ در خصوص دریچه های فلزی، بیشتر استفاده از داروهای ضد انعقاد به صورت مادام العمر و شانس بروز لخته، بعلاوه در خصوص دریچه های حیوانی خراب شدن دریچه بر اثر واکنش ایمنی بدن میزبان در طول زمان و احتیاج به تعویض مجدد می توان از جمله این چالش ها دانست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، خطر بروز این مسائل را در دریچه های سمت راست قلب که شامل دریچه ریوی و دریچه سه لتی است، بیشتر و سریعتر دانست و گفت: به همین علت ساخت دریچه ای برای بیمار به ویژه در سمت راست قلب که مدت زمان بیشتری کارایی داشته باشد، یا اینکه به صورت دائم برای بیمار قابل استفاده و احتیاج به تعویض مجدد نداشته باشد، همواره به عنوان یک رؤیا در جراحی قلب همواره مطرح بوده است.

بیشتر بخوانید:

  • وقتی دریچه های قلب، بیمار می گردد!

ایده نبوغ آمیز پزشکان ایرانی برای حل مسائل تعویض دریچه های قلب

دکتر امیرغفران با اشاره به شکل گیری ایده طراحی دریچه از بافت بدن خود بیمار و استفاده در موقعیت دریچه ریوی گفت: در نخستین مورد که حدود 10 سال قبل انجام شد، از گوشک دهلیز راست بیمار که بافتی زائد است، دریچه ای طراحی و تهیه و برای دریچه ریوی بیمار استفاده شد و در ادامه، برای معین اندازه کارایی درازمدت یا میان مدت این دریچه، پس از گذشت پنج سال، بیمار آنژیوگرافی شد و در کمال تعجب مشاهده کردیم که دریچه کارایی بالایی نشان می دهد؛ بنابراین از سال 1397 این کار به صورت گسترده تر و استاندارد شده برای بیماران انجام شد و تا به امروز در 140 بیمار مورد استفاده قرار گرفته که نتایج بسیار رضایت بخشی به همراه داشته است.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق ادامه داد: تکنیک این عمل و نتایج کوتاه مدت و میان مدت آن در مقالات مختلف و به صورت سخنرانی در مجامع پزشکی و کنگره های بین المللی به جهانیان معرفی شده و ویدیوهای مربوط به شیوه انجام آن نیز در پایگاه های علمی مربوط به جراحان قلب انتشار یافته است و اکنون در مراکزی دیگر در جهان نیز در حال اجرا است.

دکتر امیرغفران با اشاره به جراحی دیگری که به تازگی در خصوص دریچه سه لتی انجام شد، انجام شیوه به کار رفته در این جراحی را یک قدم فراتر از مراحل گذشته برشمرد و شرح داد: در این شیوه جراحی از دریچه دهلیز راست در موقعیت دریچه سه لتی استفاده شد که با توجه به پیچیدگی بیشتر دریچه سه لتی نسبت به دریچه ریوی، مراحل ساخت دریچه و کارگذاری آن احتیاج به معماری و طراحی پیچیده تری داشت، اما در یک بیمار انجام شد و آنالیز های پس از جراحی نیز حاکی از موفقیت کامل این شیوه جراحی بود.

نجات جان نوجوان 14 ساله شیرازی با روش نو

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه این جراحی برای یک نوجوان 14 ساله انجام شد که به علت عفونت، دریچه سه لتی خود را به صورت کامل از دست داده بود و احتیاج به جایگزینی دریچه داشت،اضافه کرد: با طراحی، ساخت و اجرای این دریچه نو از بافت گوشک دهلیز خود بیمار، این عمل با موفقیت انجام شد.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: تجربه قبلی با به کارگیری این روش در دریچه ریوی، به ما اجازه می دهد که انتظار داشته باشیم این دریچه برای بیمار کارایی خوب و طولانی مدت داشته باشد؛ زیرا در تجربه مربوط به بیماران ریوی در طول زمان، این دریچه ها دچار آسیب یا رسوب کلسیم نشد.

دکتر امیرغفران از دیگر دستاوردهای مربوط به این شیوه را اثبات این موضوع مطرح کرد که دریچه به همراه کودک قابل رشد است و بافت دریچه به صورت زنده در بدن بیمار باقی می ماند و اضافه کرد: با توجه به طراحی این دریچه از بافت بدن خود بیمار، واکنش ایمنی نسبت به آن صورت نمی گیرد و احتمال دفع آن در طول زمان بسیار کم است.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: تکنیک اجرا و معماری طراحی شده به گونه ای بود که دریچه به صورت فیزیکی، از کارایی خوبی برخوردار بود و در اکوکاردیوگرافی های صورت گرفته پس از عمل، مشابهت کامل با دریچه خود بیمار دارد.

دکتر امیرغفران با اشاره به این نکته که مانند هر کار دیگری برای معین شدن نتایج دراز مدت، احتیاج به گذشت زمان وجود دارد و نتایج نهایی و اظهار نظر قطعی پس از گذشت زمان قابل انجام است، تاکید نمود: با توجه به اطلاعات موجود و تجارب قبلی می توان به صورت خوش بینانه پیش بینی کرد که این روش، یاری شایانی به بیماران خاص جراحی قلب باشد که احتیاج به این عمل دارند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این روش در خصوص دریچه های ریوی و دریچه سه لتی، از مرحله ایده، طراحی، ساخت و اجرا، به طور کامل به همت گروه جراحی قلب دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام گرفت و در هیچ مرحله ای مشابه خارجی ندارد و به نام مرکز قلب شیراز و کشور ایران به ثبت رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "پزشکان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از بافت های خود بیماران دریچه های قلب آنها را ترمیم کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پزشکان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از بافت های خود بیماران دریچه های قلب آنها را ترمیم کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید