شایعه هایی در رابطه با واکسن کرونا

به گزارش آرش بلاگ، خبرنگاران/لرستان یک فوق تخصص بیماری های عفونی گفت: در رابطه با واکسن کرونا و تزریق آن شایعاتی وجود دارد که نباید مورد توجه عموم قرار بگیرد.

شایعه هایی در رابطه با واکسن کرونا

علی امیری، در گفت وگو با آرش بلاگ، اظهار کرد: بسیاری از افراد عوارض واکسن کرونا را تجربه نمی نمایند و در مقابل برخی افراد ممکن است به علت عوارض آن توانایی انجام کارهای روزانه را نداشته باشند، منتها این عوارض موقت است و بعد از چند روز از بین می رود و می توانید به روال عادی زندگی برگردید.

وی با اشاره به این که در رابطه با واکسن کرونا شایعاتی وجود دارد، عنوان نمود: شایعه شده است که واکسن کرونا اثربخشی کافی ندارد که این ادعا درست نیست، به طوری که حدود 60 درصد از افرادی که در بیمارستان بستری می شوند دو دوز از واکسن کرونا را دریافت ننموده اند و بسیاری از افراد بستری واکسینه نیستند.

امیری با اشاره به این که شایعه دیگر در رابطه با واکسن کرونا این است که ده ها هزار مرگ گزارش نشده از این واکسن در جهان وجود دارد، توضیح داد: منبع این شایعه غلط و مربوط به سیستم گزارش دهی عوارض منفی ناشی از واکسن یا به اختصار ورس است که هر فردی می تواند عوارض منفی ناشی از واکسن را در آن گزارش کند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی ادامه داد: روش جست وجوی اطلاعات در این پایگاه داده اشتباه است و از طرف دیگر اطلاعات موجود در پایگاه داده ورس ناقص، نادرست، اتفاقی و تأیید نشده است و بعلاوه، سیستم گزارش دهی به نحوی طراحی نشده که ارتباط واکسن و مسائل مربوط به آن را مشخص کند.

وی تأکید کرد: نمی توان به همین سادگی ارتباط بین مرگ ومیر و تزریق واکسن را تعریف کرد.

امیری با اشاره به این که گزارش عوارض منفی ازجمله مرگ ناشی از واکسن به این معنی نیست که واکسن باعث مسائل مربوط به سلامتی می گردد، عنوان نمود: به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا یا CDC هر فرد بالای 12 سال باید هرچه زودتر برای پیشگیری از کرونا و عوارض مربوط به آن واکسن کرونا را دریافت کند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی در پاسخ به این سؤال که آیا واکسن کرونا می تواند باعث مرگ گردد؟، بیان نمود: گاهی آمار مرگ ومیر را از میان تعداد مشخصی از افراد واکسینه شده بیان می نمایند که ممکن است در نگاه اول این موضوع نگران نماینده باشد، اما آمار مرگ ومیر دقیقاً همان چیزی است که باید باشد.

وی اضافه نمود: نکته مهمی که باید آن را در نظر گرفت این است که بیشتر افرادی که واکسن را دریافت نموده اند بالای 50 سال اند و افراد واکسینه نشده جوان تر و سالم ترند، همین علتِ به ظاهر ساده می تواند آمار مرگ در افراد واکسینه شده را بالاتر نشان دهد.

امیری با اشاره به این که موضوع این است که هرقدر افراد مسن تر باشند احتمال مرگ ناشی از کرونا در آن ها بیشتر است، عنوان نمود: اگر فردی 35 ساله و فردی 70 ساله را که هر دو به کرونا مبتلا شدند باهم مقایسه کنیم، احتمال مرگ ناشی از کرونا در فرد مسن تر چندین برابر است، هرچند واکسن می تواند آمار مرگ ومیر را کاهش دهد، به این معنی نیست که احتمال مرگ در افراد مسن را نسبت به افراد جوان کاهش می دهد؛ زیرا احتمال ابتلا به عفونت و عوارض ناشی از آن در همه گروه های سنی یکسان نیست.

این فوق تخصص بیماری های عفونی ادامه داد: تصور کنید کرونا شبیه قطره های بارانی است که با شدت بیشتری روی سر افراد مسن می بارد، اگر هر دوز واکسن به عنوان یک الک جلوی قطره های باران را بگیرید، دوز اول واکسن از شدت بارش روی افراد مسن کم می نماید و شاید آن را در حد افراد جوان نگه دارد و دوز دوم این شدت را بیشتر کاهش می دهد بنابراین دریافت هر دو دوز واکسن کرونا مهم است. در مقابل، بسیاری از افراد جوان دوز اول یا دوم واکسن را دریافت نکردند و در مجموع این طور به نظر می رسد که آمار مرگ در افراد واکسینه شده تفاوتی با افرادی که واکسن نزدند ندارد، از طرف دیگر بیشتر آمارهای فوتی در افراد واکسینه مربوط به 28 روز بعد از دریافت دوز اول است که هنوز ایمنی زایی کافی در بدن افراد ایجاد نشده است.

وی با اشاره به این که آمار مرگ ومیر در افراد غیرواکسینه بیشتر از افراد واکسینه شده است که این موضوع به این معنی است که واکسن کارایی مناسب را دارد، توضیح داد: علاوه بر این، بسیاری از اطلاعاتی ازاین دست فقط آمار مربوط به مرگ را اعلام می نمایند و اطلاعاتی درمورد افراد واکسینه شده که در مجاورت ویروس بودند و مبتلا نشدند یا بیماری آن ها خفیف بود نمی دهند.

امیری تأکید کرد: هیچ واکسنی نمی تواند 100 درصد از ابتلا به کرونا جلوگیری کند، به همین علت هنوز ممکن است تعداد کمی از افراد بعد از تزریق واکسن به بیماری مبتلا شوند و بمیرند، منتها نباید به سادگی و با قضاوت های نادرست نسبت به واکسیناسیون تردید داشت.

این فوق تخصص بیماری های عفونی عنوان نمود: درست است که هیچ واکسنی نمی تواند در برابر ویروس کرونا ایمنی 100 درصد ایجاد کند، منتها بهتر است به راحتی تحت تأثیر اخبار منفی قرار نگیرید و در اولین فرصت برای واکسیناسیون اقدام کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شایعه هایی در رابطه با واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعه هایی در رابطه با واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید