شایع ترین عامل بستری زنان در بیمارستان را بیشتر بشناسید

به گزارش آرش بلاگ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد شایع ترین عامل بستری زنان در بیمارستان را پوکی استخوان دانست و گفت: برای زنان این خطر بیش از خطر سرطان پستان، تخمدان و رحم است.

شایع ترین عامل بستری زنان در بیمارستان را بیشتر بشناسید

به گزارش آرش بلاگ آنلاین، علی احمدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: با توجه به اهمیت و تقدم پیشگیری بر درمان در بیماری های مزمن از جمله پوکی استخوان، هرساله در روز جهانی پوکی استخوان در بسیاری از کشورهای جهان برنامه هایی با هدف افزایش آگاهی مردم ارائه می گردد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بیان نمود: ممکن است افرادی که به پوکی استخوان دچارند از بیماری خود اطلاع نداشته باشند، به همین علت پوکی استخوان بیماری خاموش نامیده می گردد.

احمدی با اشاره به اینکه پوکی استخوان تا زمان بروز شکستگی هیچ علائم و نشانه ای ندارد، تأکید کرد: کمردرد، کاهش قد و انحنای کمر را نادیده نگیرید، چراکه این علائم می توانند نشانه شکستگی مهره باشند.

  • پیشگیری از پوکی استخوان با این رژیم غذایی سالم و ساده
  • ویتامینی که بیماری خاموش را ضربه فنی می نماید

از هر 10 نفری که دچار شکستگی مفصل ران می شوند، 2 نفر می میرند

وی اظهار کرد: پوکی استخوان تمام استخوان های بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، اما شکستگی بیشتر در مهره ها (ستون فقرات)، مچ دست و مفصل ران اتفاق می افتد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اضافه نمود: شکستگی مفصل ران و ستون فقرات با خطر مرگ بیشتری همراه است به طوری که از هر 10 نفری که دچار شکستگی مفصل ران می شوند، 2 نفر طی 6 ماه می میرند.

پوکی استخوان خطرناک تر از سرطان است

احمدی با اشاره به اینکه از 50 سالگی به بعد از هر سه زن یک نفر و از هر پنج مرد یک نفر در طول عمر به جامانده خود دچار شکستگی می شوند، بیان داشت: برای زنان این خطر بیش از خطر سرطان پستان، تخمدان و رحم بوده و برای مردان نیز خطر این بیماری بیشتر از خطر سرطان پروستات است.

وی با بیان اینکه ورزش به ساخته شدن استخوان در بچه ها و نوجوانان و حفظ استخوان در بزرگسالان یاری می نماید، شرح داد: در هر سنی، برترین نوع ورزش برای سلامت استخوان تمرینات تحمل وزن و تقویت عضلات است و می توان با انجام ورزش های وزنه برداری، استقامتی، دویدن و پریدن به سمت داشتن استخوان های قوی تر پیش رفت.

شایع ترین عامل بستری زنان در بیمارستان پوکی استخوان است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد شایع ترین عامل بستری زنان در بیمارستان را پوکی استخوان دانست و گفت: خطر ایجاد شکستگی با بالا رفتن سن افزایش می یابد و این شکستگی نه تنها به علت کاهش تراکم مواد معدنی موجود در استخوان است، بلکه به علت افزایش مقدار زمین خوردن در افراد مسن نیز رخ می دهد.

احمدی بیان نمود: رژیم غذایی سالم برای استخوان، یک رژیم غذایی متعادل با مصرف کافی کلسیم، پروتئین، ویتامین D، ویتامین K و سایر مواد مغذی است.

جوانان و زنان یائسه به کلسیم بیشتری احتیاج دارند

وی با اشاره به اینکه احتیاجهای تغذیه ای با افزایش سن تغییر می نماید، اضافه نمود: جوانانی که هنوز در حال رشد هستند و زنان بعد از یائسگی احتیاج به دریافت کلسیم بیشتری دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه با چند فعالیت ساده می توان استخوان و عضلات سالم داشت، بیان کرد: استفاده از پله به جای آسانسور، طی کردن مسافت های کوتاه به جای استفاده از خودرو یا وسایل حمل و نقل عمومی، پیاده روی مداوم به صورت هفتگی یا روزانه، ایستادن روی یک پا هنگام انجام کارهای روزمره مانند مسواک زدن و شست وشو و پیاده روی به دفعات در روز به مدت 10 دقیقه از جمله این فعالیت هاست.

منبع: همشهری آنلاین

به "شایع ترین عامل بستری زنان در بیمارستان را بیشتر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین عامل بستری زنان در بیمارستان را بیشتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید