ضرورت مراجعه به موقع به روان درمانگر ، چه زمان به روان شناس و متخصص مراجعه کنیم؟ ، آیا مراجعه به روان درمانگر لازم است

به گزارش آرش بلاگ، زندگی پر از چالش هایی است که گاهی گریزی از آنها نیست. گاهی تعجب می کنیم که چرا به یک باره مسائل زیادی به ما هجوم می آورند و برای چگونگی مواجهه و رویارویی با آنها چه کار می توان کرد. در این گونه مواقع مراجعه به متخصصر می تواند ما را در پیدا کردن مسیر و رسیدن به هدف هدایت کند.

ضرورت مراجعه به موقع به روان درمانگر ، چه زمان به روان شناس و متخصص مراجعه کنیم؟ ، آیا مراجعه به روان درمانگر لازم است

آرش بلاگ -یکتا فراهانی: آیا تا به حال به روان شناس مراجعه نموده اید؟ چه تجربه ای در این مورد دارید؟ فکر می کنید مراجعه به درمانگر مفید است یا اعتقادی به آن ندارید؟

تصورات غلط زیادی در خصوص مراجعه به روان شناس و درمانگر وجود دارد. یکی از مهم ترین آنها آن است که فکر می کنیم فقط افرادی باید به روان شناس مراجعه نمایند که از بیماری های روانی سختی رنج می برند. اما اصلاً این گونه نیست. هر فردی در برخی مقاطع زندگی خود با مسائل، ناامیدی ها و چالش ها یا تصمیماتی روبرو می گردد که احتیاج به یاری گرفتن از متخصص دارد یا ممکن است با تصمیمی در خصوص انتخاب یک رابطه، شغل، مهاجرت یا جدایی روبه رو گردد که به تنهایی نمی تواند از پس آن برآید. بنابراین احتیاج به متخصصی دارد که می تواند او را هدایت کند.

بسیاری مواقع ما احتیاج به مشاوره گرفتن از متخصص داریم؛ نه به این علت که دچار بحران بزرگی هستیم، بلکه فقط به این علت که به کسی احتیاج داریم تا با او صحبت کنیم. روان درمانی می تواند در این خصوص بسیار مفید باشد؛ حتی اگر مشکل یا بیماری روانی خاصی هم نداشته باشیم؛ اما برای بهتر زندگی کردن و داشتن حال بهتر می توان به مشاور و متخصص مراجعه کرد.

افراد به دلایل زیادی از مراجعه به درمانگر و متخصص اجتناب می نمایند. ممکن است از واکنش خانواده و دوستان خود بترسند یا آن را به نوعی انگ به حساب آورند و فکر نمایند مراجعه به روان شناس باعث می گردد ضعیف به نظر بیایند.

احتیاج مشابه جسم و روان به توجه و درمان

حدیث امینیطامه، روان شناس و درمانگر درباره دلایل حساسیت برخی افراد از مراجعه به روان شناس یا روان درمانگر می گوید: اغلب افراد وقتی با درد، بیماری یا اتفاقی غیرعادی در جسم خود روبرو می شوند به پزشک مراجعه می نمایند. ما معمولاً وقتی از دروان نتیجه بگیریم در مراجعه بعدی هم انتخاب مان همان پزشک خواهد بود. البته گاهی نیز ممکن است مشکل مان حل نگردد. در نتیجه پرس و جو می کنیم و در پی پزشکی حاذق می گردیم. اما آن تجربه ناموفق باعث نمی گردد کل پزشکان یا علم پزشکی را ناکارآمد بدانیم.

به طور کلی هنگام مراجعه به پزشک وقتی او مشکل را شرح می دهد و به بیمارش توجه می نماید، او هم احساس بهتری خواهد داشت تا اینکه تنها با نگاه به برگه نسخه، تعدادی دارو بنویسد و بیمار را راهی داروخانه کند.

گاهی یک بیماری با یک بار مراجعه به پزشک قابل درمان است. اما گاهی احتیاج است بارها به پزشک مراجعه کنیم و برخی اوقات هم برخی مسائل احتیاج به پیگیری و مراجعه مادام العمر دارند. توجه داشته باشیم تمام این مثال ها قابل تعمیم به پزشک روان، مشاوران و روان درمانگران هم هست.

مراجعه به روان شناس مخصوص قشر خاصی نیست

به گفته این روان درمانگر، روان ما هم مانند جسممان احتیاج به رسیدگی و ترمیم دارد. مقایسه جسم و روان به این علت است که متاسفانه هنوز هم در جامعه ما مراجعه به پزشک روح و روان موضوع جا افتاده ای نیست. چون برخی افراد فکر می نمایند مراجعه به روان شناس و متخصص کار بی فایده ای است و اغلب می گویند مگر آنها چه کار می نمایند. خودمان بهتر می دانیم چه کاری برای زندگی مان بهتر است.

برخی دیگر هم مراجعه به روان شناس را مخصوص قشر مرفه می دانند و به نظرشان این کار هدر دادن پول و وقت است.

خودشناسی، رشد و تغییر آسان نیست

امینی می گویدخوب است بدانیم مشاوران مطلع و ماهر کارشان مشخص تکلیف برای زندگی و راه چاره دادن نیست، بلکه یاری کردن به مراجع برای پیدا کردن راه چارهمخصوص خود اوست.

مراجعه به روان شناس، اغلب مسیری است که ضروری است تا سرانجام طی گردد، در جلسات ابتدایی مراجعه، اغلب تخلیه هیجانی باعث آشفتگی بیشتر مراجعان می گردد.

در این زمان نباید جلسات را صرفاً به خاطر این تجربه رها کرد؛ بلکه ضروری است مراجع کمی به خود زمان دهد. روبه رو شدن با خود، تغییر، رشد، مطلعی و ساختن مسیر زندگی، فرایندی است که با درد و رنج همراه است.

و بعلاوه امروزه مراکزی هستند که با کمترین هزینه خدمات مشاوره و روان شناسی ارائه می دهند که می توان از آنها بهره برد.

ضروت داشتن صبر وشجاعت رویارویی با واقعیت

به گفته این روان شناس اگر با مراجعه به یک روان شناس نتیجه مطلوب نگرفتید می توانید فرد دیگری را امتحان کنید. همان گونه که هنگام نتیجه نگرفتن از مراجعه به پزشک، آن را عوض می کنیم می توانیم در خصوص یافتن روان شناس یا روان درمانگر هم این گونه عمل کنیم.

بنابراین حتماً مسائل مربوط به فکر و روان خود را هم جدی بگیرید و در پی مشاور و روان شناسی مطلع باشید تا بتوانید آرامش و وموفقیت های بیشتری را تجربه کنید.

چه زمان به روان شناس و متخصص مراجعه کنیم؟

این روان درمانگر می گوید وقتی در زندگی دچار مسائلی تکراری و یکسان با آدم های مختلف در موقعیت های متفاوت هستید، وقتی در موقعیت های تصمیم گیری مهم و کلیدی برای زندگی تان مثل کار، ازدواج، فرزند آوری و فرزند پروری مشکل دارید، وقتی دچار سوگ و فقدان یک فرد عزیز، شیء یا موقعیتی خاص هستید و به طور کلی هر زمان احساس کردید زندگی برای شما خیلی سخت شده و به تنهایی نمی توانید با مسائل و دغدغه های فکر خود کناربیایید می توانید به متخصص مراجعه کنید تا به یاری او راهی برای یافتن مسیری تازه و ادامه بهتر زندگی بیابیم.

فراموش نکنیم ترمیم روان باعث می گردد جسم سالم تری هم داشته باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "ضرورت مراجعه به موقع به روان درمانگر ، چه زمان به روان شناس و متخصص مراجعه کنیم؟ ، آیا مراجعه به روان درمانگر لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت مراجعه به موقع به روان درمانگر ، چه زمان به روان شناس و متخصص مراجعه کنیم؟ ، آیا مراجعه به روان درمانگر لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید