عبده تبریزی معرفی کرد؛ متهم اصلی افزایش قیمت ها و تضعیف پول ملی

به گزارش آرش بلاگ، خبرنگاران: حسین عبده تبریزی، دبیر کل پیشین بورس تهران با تاکید بر اینکه بخش حقیقی اقتصاد در حال کوچک شدن است گفت: دولت چاره ای ندارد جز اینکه با عرضه سنگین سهام این دور باطل را قطع کند وگرنه پرواضح است که اکنون بورس مقصر افزایش قیمت ها و تضعیف پول داخلی است.

عبده تبریزی معرفی کرد؛ متهم اصلی افزایش قیمت ها و تضعیف پول ملی

به گزارش آرش بلاگ، در حالی که شاخص قیمت بورس از ابتدای سال بیش از سه برابر شده است، نگرانی های بسیاری در مورد ادامه جهت فعلی و تبعات آن در سایر بازارها از جمله ارز، طلا و مسکن بوجود آمده است . به نظر می رسد سیاستگذاران اکنون در بن بست بزرگی قرار دارند ؛ از یک سو توقف موتور بورس می تواند سایر بازارها را با التهاب بیشتری روبرو سازد و از سوی دیگر رالی قیمت ها در سهام می تواند با ارائه سیگنال انتظارات بالای تورمی , آهنگ افزایش قیمت ها را تسریع کند. حسین عبده تبریزی، دبیر کل پیشین بورس تهران در تبادل نظر با اکوایران ضمن تشریح شرایط کنونی به سیاست هایی اشاره می نماید که می تواند نقش داروی آرام بخش را ایفا نماید.

حسین عبده تبریزی با بیان اینکه بدیهی است که حرکت صعودی شاخص را نمی توان مبارک دانست تاکیدکرد: این امر در شرایطی رخ داده که در داخل شرکت ها اتفاق مهمی رخ نداده است و ما شاهد بازده منفی در شرکت ها هستیم.

او در ادامه افزود: بخش حقیقی اقتصاد رو به کوچک شدن است. افزایش شدید قیمت ها به این شکل فقط به معنی ازدست رفتن و تضعیف پول ملی است. در عین حال که قیمت افزایش می یابد، ارزش ریال نیز کاهش می یابد و خانوارهای بیشتری زیر فشار مالی می فرایند چرا که درامدها تبعا به این سرعت افزایش نمی یابد، پس نمی توان آن را حرکت مبارکی تلقی کرد.

دبیر کل پیشین بورس تهران با اشاره با هدفگذاری تورمی 24 درصدی بانک مرکزی گفت: در گذشته یک سیاست پولی جامعی را به اجرا در نیامده است. دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی قبول نموده پایه پولی به دلیل کسری بودجه دولت بالا خواهد رفت و کنترل را بر نقدینگی و کنترل شبه پول متمرکز نموده است؛ درنتیجه هدفگذاری بر نرخ تورم 22 مثبت، منفی گذاشته شد و عملیات بازار باز را انجام داده و سقف و کف را 13 و 23 مشخص کردند.

سیاست فعلی بانک مرکزی سیاست استاندارد بین المللی برای کنترل پول است

عبده تبریزی توضیح داد: این سیاست که سیاست استاندارد بین المللی برای کنترل پول است در شرایط سختی در کشور اجرایی می گردد چراکه با مسائل بسیاری همچون کسری بودجه، و کاهش ذخایر ارزی روبرو است و اجرای این سیاست ریسک بسیاری در پی خواهد داشت و این اولین بار است که یک نظام سیاست کنترل پولی در کلیت اجرا می گردد، اگرچه آثار آن را ندیده ایم و افزایش قیمت ها به وضوح ادامه دارد. اگرچه بانک مرکزی این ریسک را پذیرفته و و تا حدی در کنترل ارز در ماه هایی هم پیروز بوده است.

او در مورد افزایش بی رویه قیمت ها اظهار کرد: در بازار سرمایه افزایش ها چندین برابر شده و بیانگر تغییری کاملا اساسی است اما اکنون به نظر می رسد که بخاطر ممنوعیتی که در بازار سکه داشته ایم و همچنین ضعف تقاضای مسکن، و نیز نرخ پایین سود بانکی موجب شد پول به بورس سرازیر گردد. از پارسال باید دولت با داشتن سهام زیادی که در اختیار داشت باید این حجم بزرگ از پول را متعادل می کرد و این حجم پول را در مقدار بیشتری از سهام متعادل می کرد. این حجم از پول روی سهام مکث نموده است و اگر این مکث بشکند، قیمت ها افزایش بیشتری خواهند داشت و زندگی و اوضاع را برای مردم بیش از پیش سخت خواهد نمود؛ درحقیقت دور باطلی ایجاد شده که کسی جلو دار آن نیست.

ضعف دولت در حفظ تعادل بازار سرمایه

این تحلیلگر مالی توضیح داد: دولت می توانست بازار سرمایه را با عرضه سهام متعادل کند و درواقع پول را توزیع کند که مدت بیشتری روی دارایی سرمایه مکث نموده و در قیمت کالاها و خدمات نفوذ نکند و منجر به افزایش بی رویه قیمت ها نگردد.

دبیر کل پیشین بورس تهران توضیح داد: دولت چاره ای ندارد جز اینکه با عرضه سنگین سهام این دور باطل را قطع کند وگرنه پرواضح است که اکنون بورس مقصر افزایش قیمت ها و تضعیف پول داخلی است. اصلاحات اساسی ضروری است که بسیار زمانبر است و بهخ طور کلی می بایست فضای بین المللی برای اقتصاد ایران اماده گردد، شرایط صادرات و فضای کسب و کار بهبود یابد تا به اشتغال و فراوری بیشتر بینجامد و تحریم ها نیز برداشته گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "عبده تبریزی معرفی کرد؛ متهم اصلی افزایش قیمت ها و تضعیف پول ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبده تبریزی معرفی کرد؛ متهم اصلی افزایش قیمت ها و تضعیف پول ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید