موضع دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدگاه اعضا نیست

به گزارش آرش بلاگ، مطلق بن ماجد القحطانی نماینده ویژه وزیر امور خارجه قطر برای مقابله با تروریسم و میانجیگری در حل و فصل اختلافات در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: مواضع مورد موافقت قرار گرفته در شورای همکاری خلیج فارس در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو مشخص و بیان می شود و موضع اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره ادامه تحریم تسلیحاتی ایران، دیدگاه کشورهای عضو این شورا محسوب نمی شود.

موضع دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدگاه اعضا نیست

وی با بیان این مطلب اضافه کرد: قطر بر این باور است که تحریم های کنونی علیه ایران به حل بحران ها منجر نمی شود و برای حل و فصل امور و بحران ها باید به گفتگو روی آورد. ایران کشور همسایه ما است و روابط حسنه ای میان دو کشور حاکم است.

این مقام قطری خاطرنشان کرد: دولت و ملت قطر قدردان مواضع ایران در قبال دوحه هستیم به ویژه مواضعی که در طول محاصره ظالمانه قطر اتخاذ شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشورهای محاصره کننده قطر به اقدامات یکجانبه [علیه دوحه] روی آوردند، قطر، گفتگو را انتخاب کرد و این سیاست همیشگی ما بوده است. ما خواهان روابط حسنه با همه هستیم.

مطلق بن ماجد القحطانی در ادامه گفت: موضوع امنیت منطقه ای نیازمند گفتگوهای فراگیر و واقعی است، گفتگوهایی که تمامی طرف های ذیربط درخصوص امنیت منطقه را در برداشته باشد. باید این موضوع را در نظر داشت که تداوم سیاست عنادورزی و انکار تنها به بی ثباتی منجر خواهد شد.

وی اضافه کرد: قطر خواهان گفتگوهایی است که مبتنی بر احترام به قوانین بین المللی و احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر باشد. دوحه به اصل جلوگیری از

این مقام قطری گفت: دوحه به اصل عاری بودن خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی پایبند است اما در عین حال به حق کشورها در استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای احترام می گذارد.

القحطانی در ادامه درباره مذاکره میان طرفین درگیر در جنگ افغانستان که در دوحه در حال انجام است، گفت: توافقنامه صلح که در ماه فوریه میان آمریکا و طالبان در دوحه منعقد شد آزادی پنج هزار زندانی طالبان توسط دولت و آزادی هزار نیروی دولتی زندانی توسط طالبان برای هموار کردن جهت مذاکرات بین الافغانی را شامل می شود. این توافقنامه همچنین شامل عقب نشینی نظامیان آمریکایی از افغانستان و بسته شدن برخی پایگاه های آمریکایی طبق یک جدول زمانی است.

نماینده ویژه وزیر امور خارجه قطر برای مقابله با تروریسم و میانجیگری در حل و فصل اختلافات اضافه کرد: ما در ایام عید فطر و عید قربان به توافق آتش بس رسیدیم و توانستیم چهار هزار و 600 زندانی طالبان که توسط دولت، زندانی و نزدیک به 2 هزار نیروی دولتی که توسط طالبان زندانی شده بودند را آزاد کنیم.

وی اضافه کرد: آزادی بقیه زندانیان با برخی از چالش های امنیتی روبرو است که ما به دنبال رفع آن هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "موضع دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدگاه اعضا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدگاه اعضا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید