نگرانی شدید از خیز دوباره کرونا

به گزارش آرش بلاگ، گزارش های وزارت بهداشت نشان می دهد که کرونا در کشور دوباره جان گرفته است. آمار ها به یکباره افزایشی شده اند و مقام های مسئول هشدار می دهند که در چند استان شیوع این ویروس دوباره خیز برداشته است.

نگرانی شدید از خیز دوباره کرونا

به گزارش آرش بلاگ، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت روز دوشنبه با اشاره به افزایش نسبی موارد مثبت کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته نسبت به روز های قبل، گفت: از دیروز تا امروز 12 خرداد 1399 و بر اساس معیار های قطعی تشخیصی، دو هزار و 979 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد.

به گفته او، از بین مبتلایان جدید، 652 مورد بستری و دو هزار و 327 مورد از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. به این ترتیب مجموع بیماران کووید19 در کشور به 154 هزار و 445 نفر رسید.

جهانپور همچنین با اشاره به افزایش نسبی در فوتی های کرونا نسبت به روز های گذشته، گفت: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 81 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به 7 هزار و 878 نفر رسید.

این درحالی است که متوسط مرگ و میر ها در روز های اخیر حدود 50 تا 60 نفر بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت این شرایط را ناشی از نوعی سهل انگاری در مراعات نکات بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله گذاری ها و همچنین استفاده از ماسک. در برخی استان ها و نواحی می داند. او گفته است در برخی مشاغل نیز گزارش هایی از تخلف وجود داشته است.

یکی دیگر از مواردی که در شیوع موثر بوده سفر های تفریحی و غیر ضروری مردم است. جهانپور گفت: از مردم استدعا داریم حتما رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی، شست وشوی مکرر دست ها و فاصله گذاری اجتماعی را در دستور کار قرار دهند و سفر های غیرضروری را حتما لغو کنند.

از سوی دیگر مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی هم نسبت به ریختن ترس مردم از کرونا ابراز نگرانی کرد.

او در گفت وگویی با بیان اینکه به نظر می رسد که ترس مردم از کرونا ریخته است و نسبت به قبل کمتر مسائل بهداشتی فردی و اجتماعی را رعایت می کنند، گفت: در حال حاضر در خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و هرمزگان موج دوم اپیدمی در حال جریان است. در تهران نیز موج دوم به صورت بسیار آهسته پیش می رود و در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی، منتظر موج سوم هم هستیم.

حضور مردم در تفرجگاه ها بدون رعایت مسائل ایمنی/ گنجنامه همدان

تصور اشتباه مردم و توهم مسئولان

همچنین وزیر بهداشت در حاشیه جلسه هیات دولت نسبت به بازگشت کرونا در کشور هشدار جدی داد.

سعید نمکی از سه استان پر مشکل در این باره سخن گفت متاسفانه سه استان کشور به اندازه 28 استان دیگر برای کادر پزشکی وزارت بهداشت ایجاد زحمت کرده اند و توصیه ما به مردم این است که به خودشان و همکاران ما رحم کنند، این تصور غلط که کرونا تمام شده همه ما را دچار گرفتاری و تنش تازه خواهد کرد.

اشاره او به استان های خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان است. وزیر بهداشت همچنین از شرایط استان کرمانشاه و چند استان دیگر هم ابراز نگرانی کرده است.

نمکی گفت: متاسفانه در برخی از استان ها علی رغم توصیه های اکید ما و رسانه ها پروتکل های بهداشتی رعایت نشده و ما در برخی از استان ها دچار خیز تازه بیماری کرونا هستیم و یک باور غلط وجود دارد که بیماری با آغاز فصل گرما مهار خواهد شد، در صورتیکه ما در ویروس کرونا هیچ علامتی از این بابت مشاهده نکرده ایم.

وزیر بهداشت همچنین در در حاشیه آغاز اجرای کشوری برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، سخنان مهم دیگری را بیان نمود.

نمکی از این که مردم تصور می کنند کرونا تمام شده است انتقاد کرد و گفت این دو پیام برای ما دارد. یکی اینکه وقتی مردم دل به دریا می زنند خاطرشان آسوده است که دولت و وزارت بهداشت در کنار آن ها حضور دارد که یک پیام مثبت است، اما پیام منفی آن نیز این است که نمی دانند کرونا به راحتی می تواند برشود. ممکن است از گوشه زمین در دقیقه 90 از کرونا گل بخوریم.

او همچنین از مسئولانی که توهم سرانجام کرونا دارند، انتقاد کرد و افزود: از فلان ستاد و وزارتخانه به بنده فشار می آوردند که فلان مرکز یا فعالیت یا لیگ یا پرواز را بازگشایی کنیم و تصور کرده اند که همه چیز عادی شده است، اما اینگونه نیست. کرونا تمام نشده و هر لحظه ممکن است دچار پیک خطرناک آن شویم.

وزیر بهداشت از مردم خواست که مراسم عروسی برگزار نکنند چرا که پس از آن باید مراسم عزا بگیرند. او به طور مشخص در این رابطه به استان خوزستان اشاره کرد.

بازگشایی مساجد از ابتدای هفته

جدال بر سر اجرای طرح ترافیک

یکی از موضوعاتی که این روز ها موجب اختلاف دیدگاه میان مسئولان شده، بحث اجرای طرح ترافیک در تهران است. وزارت بهداشت و به ویژه شخص وزیر به شدت مخالف اجرای طرح ترافیک است و معتقد است این کار می تواند بر افزایش بیماران مبتلا به کرونا تاثیر زیادی داشته باشد و از سوی دیگر شهرداری تهران به دلایل ترافیکی و برای کاهش آلودگی هوای پایتخت معتقد است این طرح باید اجرا شود.

روز دوشنبه وزیر بهداشت دوباره با قاطعیت با اجرای طرح ترافیک مخالفت کرد و گفت: ما موافق تراکم جمعیت در محدوده طرح ترافیک نیستیم و برای ما امروز، مهمترین کار، مهار کرونا است و آلودگی هوا برای ما در اولویت نیست کما اینکه در تهران گزارشی مبنی بر آلودگی هوا نداریم.

این در حالی است که پیروز حناچی در گفت وگویی تلویزیونی با اشاره به اجرای طرح ترافیک از روز 17 خرداد ماه گفت: تدابیری اندیشیده شده است تا ساعت طرح ترافیک به گونه ای باشد تا کارمندانی که قصد دارند با خودروی شخصی به محل کار خود بروند برای شان مسئله ای ایجاد نشود.

او در پاسخ به این سوال که این هماهنگی انجام گرفته است گفت: بله این هماهنگی اجرا شده است.

شهرداری تهران در دو هفته اخیر قصد داشت که طرح ترافیک را اجرا کند که هر بار با مخالفت وزارت بهداشت به تعویق افتاد، حالا باید دید این بار شهرداری تهران به هدف خود خواهد رسید؟

برگزاری امتحانات دانش آموزان تحت تدابیر بهداشتی

احتمال پیک مجدد کرونا و فشار بر وزارت بهداشت

همزمان با افزایش هشدار ها درباره خیزش دوباره کرونا در کشور، دکتر رضا جلیلی رییس مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهدای تجریش با تاکید بر اینکه بازگشایی مشاغل به معنای اتمام کرونا و کاهش خطر شیوع بیماری نیست، گفت: در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی و رها کردن پروتکل ها از سوی مردم و اصناف، احتمال پیک مجدد بیماری وجود دارد.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت بهداشت از فشار به این وزارتخانه برای اعلام سرانجام محدودیت ها برای برخی ورزش ها خبر داده است.

کیانوش جهانپور در این باره گفت: با وجود همراهی وزارت ورزش، اما متأسفانه این فشار ها به نوعی از بدنه و ساختار ورزش کشور به انحاء مختلف برای بازگشایی ورزش های گروهی و پرخطر و همچنین برگزاری مسابقات تیم ها، وارد می شود.

او این فشار ها را نه از سوی وزارتخانه و شخص وزیر بلکه از سوی باشگاه ها و هیات های ورزشی دانسته است.

در این بین نگرانی هایی نیز درباره اینکه ممکن است کادر درمان دچار سندروم فرسایشی شوند مطرح است. مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در این رابطه گفت: اگر تعداد بیماران بیش از این شود، از تحمل کادر درمان خارج خواهد بود.

منبع: فرارو

به "نگرانی شدید از خیز دوباره کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی شدید از خیز دوباره کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید