هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در برخی نقاط کشور

به گزارش آرش بلاگ، سازمان هواشناسی کشور با صدور دو هشدار از وزش باد شدید و کاهش 6 تا 8 درجه ای دمای هوا در جنوب شرق کشور و متلاطم شدن دریای عمان و تنگه هرمز خبر داده است.

هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در برخی نقاط کشور

به گزارش آرش بلاگ، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که وزش باد شدید و کاهش 6 تا 8 درجه ای دمای هوا طی روز پنجشنبه (18 دی) در سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان پیش بینی می شود.

وزش باد شدید و کاهش دما طی روز جمعه (19 دی) در سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان ادامه دارد. از این رو احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار خود توصیه کرده است که در مزارع و باغ ها سازه های باغی در برابر وزش باد شدید مستحکم شوند و در برداشت و انتقال مرکبات به انبار به خصوص در شهرستان های فنوج و میناب تسریع شود.

حفاظت از مزارع صیفی جات و گوجه فرنگی در برابر باد و سرما در استان هرمزگان، استفاده از روش های تلفیقی برای حفاظت مزارع و باغ ها در برابر تداوم سرما و خودداری از استفاده از قارچ کش ها در ساعات وزش باد شدید از توصیه های دیگر سازمان های هواشناسی برای حفاظت از مزارع و باغ ها است.

بر اساس این هشدار در سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها تهویه و تنظیم دما صورت گیرد و سوخت سالن ها باتوجه به کاهش دما تامین شود.

استحکام و ترمیم پوشش گلخانه ها در برابر وزش باد شدید و کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

بر این اساس در سالن های مرغداری و دامداری تهویه و تنظیم دما صورت گیرد و سوخت سالن ها باتوجه به کاهش دما تامین شود همچنین خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما تهیه و از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها جلوگیری شود.

سازمان هواشناسی در ادامه توصیه کرده است که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز در مرغداری ها پایش شود.

در ادامه این هشدار نارنجی رنگ تاکید شده است که در استخرهای پرورش ماهی، یخ آب سطح استخرها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها شکسته شود و عشایر و زنبورداران نیز از عبور در ارتفاعات با توجه به وزش باد شدید خودداری کنند.

عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل وزش باد شدید و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی، تنظیم دریچه کندوهای کم جمعیت و متراکم کردن قاب های داخل کندو و عدم بازدید از کندوهای عسل هنگام وزش باد از دیگر توصیه های این هشدار است.

سازمان هواشناسی در پایان هشدار خود برای حفاظت از ماشین آلات و ادوات کشاورزی توصیه کرده است که تخلیه آب و جمع آوری لوله ها و اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر انجام شود همچنین از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی استفاده و از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما حفاظت شود.

بر اسای این گزارش، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگی از افزایش تلاطم و ارتفاع موج در جنوب کشور طی فردا (17 دی) تا روز شنبه (20 دی) خبر داده است. بر این اساس ارتفاع موج به بیش از 1.5 متر خواهد رسید.

براساس هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی امروز (17 دی) این شرایط در تنگه هرمز و دریای عمان و فردا (18 دی) در شرق خلیج فارس و دریای عمان پیش بینی می شود.

افزایش ارتفاع موج و طوفانی شدن تنگه هرمز و دریای عمان طی روز جمعه و شنبه (19 و 20 دی) پیش بینی می شود.

بر اساس این هشدار احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل وجود دارد.

ممنوعیت شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و تفریحی و فعالیت شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به ویژه فراساحل از توصیه های سازمان هواشناسی است.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: جام جم آنلاین

به "هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در برخی نقاط کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در برخی نقاط کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید