چه کسی استالین را کشت؟

به گزارش آرش بلاگ، انگار بریا از لب بازکردن استالین بیمناک بود، چرا که دائم وارد اتاق او می شد و درباره توانایی سخن گفتن وی تحقیق می کرد؛ حتی به استالین می گفت که همه کابینه را حاضر نموده است تا وی بتواند با آن ها سخن بگوید؛ در حالی که از کابینه خبری نبود!

چه کسی استالین را کشت؟

67 سال از مرگ استالین در یکی از ویلا های اطراف مسکو می گذرد؛ اما هنوز هیچ کس نتوانسته است معمای چگونگی این اتفاق را حل نماید. روز پنجم مارس سال 1953 (14 اسفند 1331)، خبر مرگ دیکتاتور 74 ساله شوروی، در صدر اخبار خبرگزاری های سراسر جهان نهاده شد. با اعلام خبر درگذشت استالین، شایعاتی درباره دخالت مقامات عالی رتبه دولتی شوروی در مرگ وی به گوش رسید.

بر اساس بعضی گزارش ها، استالین قربانی توطئه سازمان دهی شده لاورنتی بریا، رئیس کل نیرو های ویژه اطلاعاتی شوروی شده بود. انتها کار دیکتاتور، انتهای سخت و مُدهش بود. اما این مرگ دردناک، حتی بخش کوچکی از جنایات مخوف او را طی دوران 31 ساله حکومتش جبران نمی کرد. استالین در آخرین روز های عمر، از سخن گفتن محروم شده بود؛ فقط صدا هایی نامفهوم از دهانش به گوش می رسید.

وادیم ارلیکمان، نویسنده روس، برای این لحظات، ادعایی عبرت آموز دارد؛ او معتقد است که دیکتاتور شوروی، در روز های آخر عمر، شاهد رژه 20 میلیون جنازه از مقابل چشمانش بود؛ اجساد بی گناهانی که در دوران حکومت سراسر اختناق وی، به انحای مختلف به قتل رسیدند.

بخش عمده ای از این قربانیان، افرادی بودند که در گولاک ها، مزارع کار اجباری و سرمای جانفرسای سیبری، به مرگ تدریجی محکوم شدند و از بین رفتند و استالین، از مرگ آن ها حتی خم به ابرو نیاورد. او قلبی از سنگ داشت، اما در آن لحظات آخر، احتمالاً به عینه باور کرد که جهان، حتی برای، چون اویی هم به انتها خواهد رسید.

خواب سنگین رفیق استالین!

عصر روز 28 فوریه 1953 (9 اسفند 1331) استالین چند تن از اعضای کابینه سیاسی حزب کمونیست شوروی از جمله خروشچف و بریا را به خانه ویلایی حومه مسکو احضار کرد تا درباره موضوعی که هنوز ماهیت آن برای مورخان تعیین نشده است، با آن ها مصاحبه کند

. این مصاحبه تا ساعت چهار بامداد روز بعد، ادامه داشت. پس از اتمام جلسه، مقامات محل را ترک کردند و استالین نیز به اتاق خواب خود رفت. روز بعد، یعنی یکم مارس، استالین تا نزدیک ظهر از اتاقش بیرون نیامد و حتی کسی را صدا هم نزد.

نگهبانان از این قضیه ابراز نگرانی کردند. بر اساس مقررات، نگهبانان بدون اجازه و فراخوان استالین، اجازه ورود به اتاق را نداشتند. انتها، یکی از نگهبانان در ساعت 23 همان روز، تصمیم گرفت وارد اتاق گردد. استالین را دید که نقش بر زمین شده است؛ او هنوز زنده بود، ولی نمی توانست سخنی بر زبان بیاورد.

پزشک لازم ندارد

نگهبانان سراسیمه وی را روی کاناپه گذاشتند و فوری به بریا تلفن کردند. بر اساس مقررات، بدون اجازه بریا، کسی حق تلفن زدن به پزشک را نداشت. مدت زیادی گذشت و از بریا خبری نشد. دیگر مقامات دفتر استالین نیز از قبول چنین مسئولیت سنگینی وحشت داشتند.

بالاخره، بریا به ویلای استالین رسید و به سرعت به اتاقی که وی در آن دراز کشیده بود، رفت. ادامه ماجرا و تمام رویداد هایی که پس از ورود بریا رخ داد، به طور جزئی و پراکنده به نقل از شاهدان عینی ماجرا به ثبت رسیده است؛ ولی بسیاری از آن ها با یکدیگر در تناقض است.

طبق اظهارات بعضی از شاهدان، بریا هنگام مواجهه با استالین، اجازه تلفن زدن به پزشک را نداد و گفت: چرا این قدر سروصدا می کنید؟ مگر نمی بینید که رفیق استالین خوابیده است. زود باشید همگی از جلوی چشمانم دور شوید!

درهرصورت آن شب همه از آن جا بیرون رانده شدند و پیکر رنجور و نیمه فلج استالین، تمام شب بدون یاری باقی ماند. بریا تنها در صبح روز دوم مارس، اجازه ورود پزشکان به اتاق استالین را داد. بلافاصله جمعی از پزشکان درمانگاه دفتر حزب کمونیست شوروی، اطراف پیکر نیمه جان استالین جمع شدند.

بریا دائم نزد پزشکان می رفت و فریاد می زد: آیا شما بهبود شرایط رفیق استالین را تضمین می کنید؟ آیا می دانید که چه مسئولیت سنگینی بر دوش شما قرار گرفته است؟ شاهدان عینی می گویند که انگار بریا، مطمئن بود که پس از مرگ استالین، خودش جانشین وی خواهد شد.

انگار بریا از لب بازکردن استالین بیمناک بود، چرا که دائم وارد اتاق او می شد و درباره توانایی سخن گفتن وی تحقیق می کرد؛ حتی به استالین می گفت که همه کابینه را حاضر نموده است تا وی بتواند با آن ها سخن بگوید؛ در حالی که از کابینه خبری نبود!

آخرین دقایق عمر استالین

استالین نمی توانست حرف بزند و این شاید سخت ترین شکنجه برای مردی بود که طی چند دهه، میلیون ها انسان را به دیار عدم فرستاد. سوتلانا، دختر محبوب دیکتاتور، نزد پدرش بود. او می گوید در نخستین ساعات روز پنجم مارس، استالین چشمانش را باز کرد و به اطرافیان نگاهی پر وحشت انداخت؛ سپس دست چپش را بالا برد؛ انگار می خواست به چیزی اشاره کند؛ اما ناگهان دستش روی تخت افتاد و بلافاصله درگذشت.

آیا استالین، آن چنان که ارلیکمان تصور می نماید، با 20 میلیون جنازه طرف شده بود؟ هیچ کس نمی تواند در این باره اظهارنظر کند؛ اما اوضاع بر وفق مراد بریا هم پیش نرفت؛ او نه تن ها نتوانست به رهبری شوروی برسد، بلکه در روز 26 جولای 1953 (4 مرداد 1332) دستگیر و به همراه تمامی اطرافیانش تیرباران شد.

خروشچف، کسی که جای استالین را در شوروی گرفته بود، پس از صدور دستور تیرباران مهم ترین رقیب خود، اظهار داشت که توطئه بریا و همدستانش، دلیل اصلی فوت دیکتاتور شوروی بوده است؛ آن ها او را مسموم نموده بودند؛ اما هنوز هم تردید های فراوانی درباره پرونده قتل استالین وجود دارد.

منبع: فرادید

به "چه کسی استالین را کشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی استالین را کشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید