خواهرخوانده شدن مخاچ قلعه و گیلان

به گزارش آرش بلاگ، شهر مخاچ قلعه با استان گیلان قرارداد خواهرخواندگی می بندد که توافق اولیه آن دوازدهم آوریل (24 فروردین 1395) در جریان مذاکرات یک هیئت ایرانی با مقام های این شهر در داغستان به دست آمده است.

خواهرخوانده شدن مخاچ قلعه و گیلان

گروهی از شرکت های سرمایه گذاری ایرانی پیشنهاد قرارداد خواهرخواندگی گیلان و مخاچ قلعه را مطرح کردند که موسی موسایف شهردار این شهر از آن استقبال نموده و دستور تهیه اسناد لازم را داده است .

بعلاوه در جریان ملاقات هیئت ایرانی با عبدالسلام گامیدوف نخست وزیر داغستان برای سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری در این جمهوری مذاکره شد .

داغستان جزیی از خاک ایران زمان سلطنت فتح علیشاه قاجار بود که همراه بخش های زیادی از دیگر منطقه ها کشور بر اساس قرارداد گلستان از پیکره کشور جدا شد و به اشغال روسیه تزاری عایدی .

در فصل سوم این قرارداد آمده است که در ازای صلح نامه ولایات قره باغ و گنجه که الان موسوم به الیزابت پول است و الکای خوانین نشین شکی، شیروان، قوبٌه، دربند، بادکوبه و هر جا از ولایات طالش را با خاکی که الان در تحت تصرف دولت روسیه است و تمامی داغستان، گرجستان، محال شوره گل، آچوق باش، کورنه، مینگرلی، آبخازی و تمامی الکا و اراضی که در میانه قفقازیه و سرحدات معینه الحاله بوده و نیز آنچه از اراضی دریای قفقازیه تا کنار دریای خزر متصل است مخصوص و متعلق به ممالک آمپیریه روسیه است می داند .

جمهوری داغِستان یا سرزمین کوهی با 50 هزار و 300 کیلومتر مربع مساحت و حدود سه میلیون نفر جمعیت در سواحل غربی دریای خزر و در قسمت شرقی ناحیه قفقاز واقع شده و مرکز آن مَخاچ قلعه بزرگ ترین شهر این جمهوری است .

دربند دومین شهر داغستان نیز با تاریخ پنج هزارساله کناره خزر که از دوره ساسانیان تا قاجار شمالی ترین نقطه و دژ مرزی ایران به شمار می آمد، به عنوان ایرانی ترین، فارسی ترین و شیعی ترین شهر فدراسیون روسیه معروفیت دارد و از دو هزار سال قبل تا به امروز بافت و هویت سنتی خود را حفظ نموده و به همین علت در یونسکو ثبت شده است .

منبع: کجارو / ایرنا

به "خواهرخوانده شدن مخاچ قلعه و گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواهرخوانده شدن مخاچ قلعه و گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید