رایزنی رئیس مجلس لبنان با سعد حریری

به گزارش آرش بلاگ، شبکه المیادین از ملاقات سرنوشت ساز میان سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان با نبیه بری رئیس مجلس این کشور اطلاع داد.

رایزنی رئیس مجلس لبنان با سعد حریری

همزمان شبکه الجدید لبنان هم گفت: سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه به طرح بری و راهکاری که رئیس مجلس برای خروج از بحران کنونی مطرح خواهد نمود، گوش فرا خواهد داد.

الجدید گزارش داد: خوش بینی زیادی از سوی حریری وجود دارد اما نبیه بری خوشبینی همراه با بیم دارد.

روز پنجشنبه 22 اکتبر 2020، میشل عون، رئیس جمهور لبنان، پس از ملاقات و رایزنی با جریان های مختلف مجلس، سعد حریری را مأمور تشکیل کابینه جدید لبنان کرد. با این تصمیم، وظیفه بسیار دشواری به حریری محول شده است. این سیاستمدار 50 ساله که از سال 2016 رئیس دولت لبنان بود، در ژانویه 2020 زیر فشار افکار عمومی و اعتراضات سراسری علیه فساد و ناکارآمدی، از مقام خود کناره گرفت.

حسان دیاب، جانشین حریری، ماه اوت همین سال و پس از انفجار بندر بیروت، استعفا کرد. سپس مصطفی ادیب، سفیر سابق لبنان در آلمان مأمور تشکیل کابینه شد؛ اما او نیز چند هفته بعد به دلیل اختلافات و رقابت های درون جناحی، از وظیفه تشکیل دولت عذرخواست.

از آن موقع تا به امروز توفیقی درباره تشکیل دولت جدید لبنان حاصل نشده است و اختلاف نظر میان میشل عون رئیس جمهور و سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان وجود دارد. کوشش های موازی از سوی اسقف مارونی های لبنان بشاره الراعی برای از سرگیری جلسات میان میشل عون و حریری انجام گرفته؛ اما تا به امروز نتایج مثبتی به دنبال نداشته است. هدف از این رایزنی ها؛ خنثی کردن کوشش ها برای کشاندن لبنان به سمت فروپاشی و ممانعت از شعله ور کردن اختلافات فرقه ای، مذهبی و هرج و مرج سیاسی است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رایزنی رئیس مجلس لبنان با سعد حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی رئیس مجلس لبنان با سعد حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید