فراخوان شورای نطامی چاد برای گفتگوی ملی

به گزارش آرش بلاگ، در حالی که اعتراضات مردمی در چاد برای ایجاد حکومت مدنی بالا گرفته و فشارهای بین المللی برای تحویل قدرت به غیرنظامیان افزایش یافته رئیس شورای نظامی چاد از تشکیل کنفرانس ملی مصاحبه پیرامون مسائل داخلی اطلاع داد.

فراخوان شورای نطامی چاد برای گفتگوی ملی

به نقل از خبرگزاری رویترز، محمد ادریس دبی، رئیس شورای نظامی چاد و رهبر نظامی موقت این کشور در تلویزیون رسمی چاد بار دیگر بر پایبندی خود به ادامه اجرای تعهداتش در مشاخصه با تروریسم و فرایند دموکراتیکی که از سال 1990 در چاد حاکم شده، تاکید نمود.

دبی گفت: جنگ هنوز تمام نشده و گروه های خرابکار به کار خود ادامه می دهند. چاد برای موفقیت مرحله انتقالی به جامعه بین الملل احتیاج دارد.

شورای نظامی چاد پیش از این اعلام نموده بود که بر دوره انتقالی تا زمان برگزاری انتخابات که 18 ماه است، نظارت خواهد داشت. در پی این اعلام، مجلس چاد منحل و ژنرال محمد ادریس دبی فرزند ادریس دبی به عنوان رهبر موقت چاد اعلام شد.

لازم به ذکر است ادریس دبی که بیش از 30 سال رئیس جمهور کشور چاد بود، در تاریخ 20 آوریل 2021 در سن 68 سالگی کشته شد. به دنبال مرگ دبی، مجلس و دولت منحل شد و محمد ادریس دبی، پسر وی، برای 18 ماه اداره کشور را برعهده گرفت.

روز دوشنبه حاکمان نظامی جدید چاد، باهیمی باداکی البرت را پس از کشته شدن ادریس دبی، به عنوان رئیس دولت انتقالی انتخاب کردند اما رهبران مخالف به سرعت این اقدام را رد کردند.

باداکی در سال های 2016 تا 2018 نخست وزیر بود و به عنوان یکی از متحدان ادریس دبی قلمداد می گردد.

پس از کشته شدن ادریس دبی در جریان بازدیدش از نیروهای مشاخص با شورشی ها در ماه آوریل 2021، شورای نظامی قدرت را به دست گرفت. سیاستمداران مخالف، تسلط ارتش بر قدرت را کودتا می دانند و معتقدند ارتش حق ندارد نخست وزیر انتخاب کند. آنها از حامیان خود خواستند دست به اعتراض بزنند.

در پی این امر اعتراضات شدیدی در انجامنا، پایتخت چاد درگرفت و معترضان به خیابان ها آمده و خواهان حکومت مدنی شدند.

در جریان متفرق کردن حامیان ائتلاف مخالف در مناطق مختلف چاد از جمله پایتخت توسط پلیس، سه تن کشته و چند تن دیگر زخمی شدند. همچنین دهها تظاهرنماینده دیگر بازداشت شدند.

شورای نظامی هم اعتراضات را ممنوع اعلام و توضیح داد، اجازه هیچ گونه اعتراضی را نخواهد داد که ممکن است به آشوب بدل گردد.

شورای نظامی چاد برای تحویل قدرت به غیرنظامیان در عرصه بین المللی تحت فشار است؛ اتحادیه اروپا خواهان توقف هر نوع خشونت در چاد شد تا فضا برای انجام گفتگوی ملی فراهم گردد.

اتحادیه اروپا نیز بر اهمیت بازگشت سریع به نظام قانون اساسی چاد و احترام به حقوق بشر و آزادی و لزوم برگزاری انتخابات معتبر در این کشور تاکید نمود.

رئیس جمهوری فرانسه و کنگو هم اقدامات خشونت آمیز در چاد را محکوم کردند. فرانسه از متحدان شاخص چاد محسوب می گردد و کنگو رئیس دوره ای اتحادیه آفریقا است.

دو طرف در بیانیه مشترکی اظهار داشتند، از انتقال دموکراتیک و مسالمت آمیز قدرت و نیز از یک فرآیند انتقالی فراگیر در دسترس همه نیروهای سیاسی چاد به رهبری یک دولت وحدت ملی غیرنظامی حمایت می نمایند که ظرف 18 ماه کشور را به سمت انتخابات سوق می دهد.

اتحادیه آفریقا نیز نسبت به کودتای نظامی در چاد ابراز نگرانی نموده است.

وزارت خارجه آمریکا هم اظهار داشت، معین نخست وزیر مدنی می تواند نخستین گام مثبت در پس گیری حکومت مدنی باشد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "فراخوان شورای نطامی چاد برای گفتگوی ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان شورای نطامی چاد برای گفتگوی ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید