چای قندپهلو از چه زمانی باب شد؟، داستان عجیب و مستند پزشک دربار ناصرالدین شاه و یک مشت بذر چغندر

به گزارش آرش بلاگ، قند جزو خوراکی های محبوب و پرطرفدار ایرانی هاست که معمولا همراه چای صرف می گردد تا تلخی چای دیشلمه را در کام ها شیرین کند. اگر کنجکاوید بدانید این خوردنی سفید و شیرین از چه زمانی به ایران آمد و همنشینِ محبوب چای و نُقل محافل ایرانی ها شد، خواندن این متن را از دست ندهید.

چای قندپهلو از چه زمانی باب شد؟، داستان عجیب و مستند پزشک دربار ناصرالدین شاه و یک مشت بذر چغندر

به گزارش همشهری آنلاین، سر نخ قصه ورود قند به ایران را که دنبال می کنیم به سال 1237 شمسی و دوره قاجار می رسیم. زمانی که دکتر یاکوب ادوارد پولاک، پزشک اتریشی دربار ناصرالدین شاه، یک مشت بذر چغندر قند را از اروپا آورد و در روزنامه وقایع اتفاقیه درباره منافع و فواید این تحفه از فرنگ رسیده چنین آگهی داد: دکتر پولاک، حکیم باشی خاصه اعلیحضرت شاهنشاهی، اعلان می کند که چون در فرنگستان نیشکر نیست و به عمل نمی آید لهذا قند را از شیره نوعی چغندر می سازند که آن را چغندر قند می نامند و بیشتر قندی که به نام قند اروسی فروخته می گردد همان ساخته از شیره چغندر است و شیرینی آن چغندر به حدی است که از یک خروار آن از هفت من الی ده من قند به عمل می آید...

روزنامه وقایع اتفاقیه از زبان حکیم باشی خاصه اعلیحضرت شاهنشاهی، دکتر یاکوب ادوارد پولاک، در ادامه نوشته است: از این جهت که منافع کلی از چغندر دارند کاشتن چغندر در بلاد فرنگستان شیوع دارد به خصوص که قوت زمین را هم کم نمی کند بلکه سال دیگر که آن اراضی زرع می گردد گندم بسیار چاق و فربه می روید و طریق کاشتن آن مثل کاشتن همین چغندر است...

چون در ییلاقات بسیار خوب به عمل می آید مناسب و مطلوب است که در ولایت ایران نیز معمول و متداول گردد، هم تخم چغندر مزبور برای کاشتن و هم ریشه به جهت تخم گرفتن در نزد مشارالیه موجود است. هرکسی طالب باشد و بخواهد به قدر کفایت بی قیمت و بدون مضایقه داده می گردد به منزل ایشان رفته هرقدر لازم دارد، بگیرد.

قندفروش سیار در دوره قاجار

از همین جا بود که کشت چغندر قند در سراسر ایران رونق گرفت و بلاخره در سال 1274 شمسی نخستین کارخانه قندسازی ایران با یاری بلژیکی ها در کهریزک تأسیس شد و به این صورت قند در کنار استکان کمرباریک چای ایرانی ها جا باز کرد.

منبع: فرارو

به "چای قندپهلو از چه زمانی باب شد؟، داستان عجیب و مستند پزشک دربار ناصرالدین شاه و یک مشت بذر چغندر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چای قندپهلو از چه زمانی باب شد؟، داستان عجیب و مستند پزشک دربار ناصرالدین شاه و یک مشت بذر چغندر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید